تبلیغات
سوپر مبارز - آقای زیباکلام،لطفاً برای سکولاریسم،غسل تعمید ندهید...
 
سوپر مبارز
قال الله تعالی:«...والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا...»
درباره وبلاگ


سلام ما اومدیم مبارزه.هل من مبارز؟؟؟؟

مامور مخصوص حاکم بزرگ...

یه مبارز استشهادی با سری بشدت سودایی وزبانی سرخ...به رنگ خون شهید

خلاصه میخوام دوست یا دشمن جدید پیدا کنید.بستگی داره مستکبر باشید یا مستضعف یا مبارز...تاحالا مطالعتون کردم از این به بعد وراندازتون میکنم وشما منو مطالعه کنید...دوران جنگ بچه بودم ولی حالا یه مبارز شدم و افتادم به جون دشمنای اسلام و انقلاب اسلامی و انشالله خاری در چشم اسراییل و استخوانی در گلوی آمریکا وانگلیس و...وعصای دست موسای زمان،ولی عزیزتر ازجان بسیجیان عالم،آسیدعلی آقای خامنه ای.باشد که باعث معجزه شویم و سامری های جهان را بشدت برنجانیم...بحول و قوه الهی آمده ایم و سربند یازهرایمان نشان قوت ماست...یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : alireza mobarez
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب این وبلاگ را در چه حدی می بینید؟


شبهۀ تاریخ مصرف گذشته!!!در قرن بیست و یک که قرن تقابل و نه تعامل اندیشه ها و به تعبیر هانتینگتون،عصر برخورد اندیشه ها و تمدن هاست، و قرنی است که اندیشمندان آینده پژوه آمریکایی مثل الوین تافلر نویسنده کتاب موج سوم، آن را دنیای اطلاعات و گردش اندیشه ها نامیده است، به راحتی قابل پیش بینی است که وقتی ایده ای مطرح می شود یا نظریه ای بازتولید می شود، بزرگترین هدف آن درنوردیدن اذهان و افکارعمومی و متاثر کردن اندیشه های مردمی و به تبع آن تاثیرگذاری بر پیش فرض های حاکم در یک محیط اجتماعی می باشد تا درادامۀ روند تاثیرگذاری نظریه یا ایده زمینه ای باشد برای فرهنگ سازی و مردم سازی عمیق و پایدار..

اخیراً مطلبی از آقای صادق زیباکلام در رابطه با سکولاریسم و اینکه این مفهوم در ایران بد فهمیده شده است منتشر شد که لازم دیدم تا نظری کوتاه بر گفته های ایشان داشته باشم و نقطه نظراتی راجع به صحبت های ایشان بیان کنم.

ایشان در بخشی از این صحبتها بیان کردند که سکولاریسم در ایران بدفهمیده شده است و سکولاریسم بر خلاف تصوری که خیلی از اسلام گراها در ایران دارند به هیچ وجه به معنای بی دینی یا ضد دینی نیست بلکه سکولاریسم اصلاً دعوایی با مذهب ندارد.

سکولاریسم می گوید امور این دنیا را باید با ترفندهای تدبیر و تعقل و دانش بشری حل و فصل بکنیم نه اینکه لزوماً آموزه های دینی به ما چه چیزی می گویند و به حسب آموزه های دینی امور دنیوی را حل و فصل کنیم. بلکه می گویند برای راهگشایی برای تنظیم امور جامعه باید از خرد جمعی استفاده کنیم.

بُعد دیگر سکولاریسم این است که اگر انسانهایی عقلشان تشخیص داد که امور جامعه اشان را از طریق آموزه های دینی انجام بدهند، این حق را دارند و می توانند این کار را انجام دهند ولی می گوید تمشیت  امور جامعه باید با عقل و خرد جمعی باشد.

 در امریکا، ژاپن، فرانسه، آلمان و هر کشور مدرن دیگری اگر کسی خواسته باشد به خدای نادیده اعتقاد داشته باشد یا به هر مذهب دیگری اعتقاد داشته باشد به هیچ وجه کسی نمی تواند ممانعتی برای او ایجاد کند. در مدرنیته اساس بر حق انتخاب فرد است. اگر فرد تصمیم بگیرد که می خواهد اعتقادات مذهبی داشته باشد و می خواهد به آن پایبند باشد به هیچ وجه مدرنیته به او نمی گوید که نه تو حق نداری و باید مذهب را کنار بگذاری.

و اما نقطه نظرات کوتاه ما...

اولا بحث سکولاریسم واندیشه سکولار و مباحث نظری آن تاریخ انقضایشان گذشته و مربوط به دهۀ هفتاد میباشد که عبدالکریم سروش و دار و دسته اش در حلقۀ کیان سخنگوی این جریان در داخل مرزها بودند که صدالبته جوابهای اساسی و بنیادین هم از طریق علما و اندیشمندان حوزه و دانشگاه به اندیشۀ سکولار در سطح خاستگاه و مکتب و زمینه های شکل گیری آن داده شد. کاش ایشان بعنوان استاد دانشگاه بتوانند مباحث و شبهات جدی تری را در عرصۀ دانشی و معرفتی در زمینۀ علوم انسانی که بحث روز جامعۀ علمی است مطرح کنند تا زمینۀ رشد وبالندگی این علوم را فراهم نمایند.

ثانیاً دعوا نداشتن تفکر سکولار با دین و مذهب به چه معناست؟؟ آیا همینکه محدودۀ دین و آموزه های دینی را به مسائل اخروی و غیر دنیوی محدود می کنند ودین در صحنه را با دین در صومعه تعویض می کنند واحکام اجتماعی و آموزه های حکومتی در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی و تربیتی و...را به حاشیه می رانند و از دین یک امر صرفاً قدسی می سازند که مربوط به زندگی اخروی است،آیا برای دعوای دین و سکولاریسم کافی نیست؟؟؟

مطلب دیگری که بسیار مهم است اینکه علم و دانش غربی دارای مبانی اومانیستی است که اتفاقاً دعوای سکولاریسم با دین اسلام در این بخش متصور و قابل فهم است و برخلاف سخن آقای زیباکلام دعوای اساسی بین اسلام و سکولاریسم دقیقا ًهمینجاست...رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه ها و فرهیختگان عرصۀ علمی کشور بیاناتی داشتند که فابل توجه است:ما علوم انسانی مان بر مبادی و مبانی متعارض با مبانی قرآنی و اسلامی بنا شده است. علوم انسانی غرب، مبتنی بر فهم دیگری از آفرینش است و غالبا مبتنی بر نگاه مادی است...بسیاری از مباحث علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی هستند که مبنایشان مادیگری است، مبنایش حیوان انگاشتن اسان است،عدم مسئولیت انسان در قبال خداوند متعال است، نداشتن نگاهی معنوی به انسان و جهان است....این علوم انسانی ای که امروز رایج است،محتواهایی دارد که ماهیتاً معارض و مخالف با حرکت اسلامی و نظام اسلامی است، متکی بر جهان بینی دیگری است،حرف دیگری دارد،هدف دیگری دارد...
بله اصلاً خود آقای زیباکلام هم قبول دارند که سکولارسیم در عرصه علم و دانش،جهان بینی حاکم برعلوم را غیرخدایی تعریف کرده و از شاخصه ی علوم غربی،نگاه سکولاریستی به جهان به تعبیر مقام معظم رهبری،نداشتن نگاه معنوی به انسان و جهان است.آیا این دعوا و منازعۀ بزرگی نیست آقای زیباکلام؟؟

ثالثاً ناگفته نماند که چنین طرز تفکری که دین را مامور آخرت انسان و عقل و تدبیر را مامور دنیای انسان ها می داند، مربوط می شود به قرون وسطایی که در آن برهه، مسیحیت تحریف شده نماد و سنبل مذهب تلقی می شد که هیچ گزارۀ مستدل و معقول اجتماعی در آن یافت نمی شد و بحث جدایی دین و دنیا و به تبع آن فراق عقل و دین یا علم و دین، به دلیل همین کمبودهای مسیحیت در عمل اجتماعی بشریت و حکومت و البته به دلیل نفوذ دین ستیزان ملحد و سیاستمدار آنزمان مطرح شد که با توجه به صغری و کبرایی که مطرح شد، مقایسۀ اسلام با مسیحیت تحریف شدۀ قرون وسطایی،قیاس مع الفارق می باشد. چرا که با مراجعه به آموزه های دینی در جنبه های مختلف اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و حتی اقتصادی، گزاره هایی در سطح مکتب، دانش و حتی نظام اجتماعی وجود دارد که بعضا در طول سالیان اخیر تئوریزه شده و در عرصه عمل اجتماعی و حکومتی استفاده می شود و بعض کثیری از آنها بدلیل کمکاری روشنفکران و نهادهای فرهنگی در نظامند کردن آموزه های دینی،در گوشۀ کتابخانه ها خاک می خورند.

رابعاً چه کسی گفته که آموزه های دین اسلام در عرض آموزه ها و گزاره های عقلی قرار دارند که ایشان می گویند که در مباحث مربوط به تمشیت امور دنیوی مردم و جامعه، باید با ترفندهای عقل و تدبیر و خرد جمعی مسائل را حل و فصل نمود؟!! مگر نه اینست که عقل یکی از منابع چهارگانۀ آموزه ها و احکام دینی است و مگر نه اینست که تمام گزاره های پایه ای و بنیادین دین که مربوط به مباحث معرفت شناختی و هستی شناختی شریعت است، فقط و فقط از کانال عقل وگزاره های عقلی قابل اثبات است!؟ پس چطور ایشان عقل و تدبیر را در عرض گزاره های دینی قرار میدهد؟ آیا این غیر از لاغرگشتن و محدود شدن دین و بی عدالتی در قبال آموزه های  دینی است؟؟هرچند که عقل و گزاره های عقلانی را در رابطه با استباطات دینی در حد ضرورت میدانیم و نه کفایت.(فتامل)

ومطلب آخر اینکه آیا این استاد علوم سیاسی دانشگاه های کشور،نسبت به مدرنیته و کشورهای مدرن!! تعصب خاصی دارد یا مخاطب خود را بی اطلاع از اخبار روز دنیا فرض کرده است و یا جسارتاً خودشان از وقایع سیاسی دنیا بی اطلاع می باشند؟؟ آنجایی که می گویند در همۀ کشورهای مدرن، اصل بر حق فردی بنا شده و هیچکس به خاطر عقایدش مورد اجبار و ممانعت قرار نمی گیرد، آیا همین فرانسه که مهد تمدن اروپایی می باشد، چند وقت پیش قانون منع حجاب در مجلس این کشور به تصویب نرسید؟ یا مثلاً در ایتالیا ممانعت از حضور زنان ودختران باحجاب از حضور در محیط های آموزشی و مدرسه ای، خشم مسلمانان دنیا را در پی نداشت و قس علی هذا از این اتفاقات در سراسر کشورهای مدرن که علیه اسلام و دین و مذهب صورت گرفته و گرفته خواهد شد...پس آقای زیباکلام لطفاً برای سکولاریزم،غسل تعمید ندهید!!


نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : رهبرمعظم انقلاب، علوم انسانی، سکولاریسم، زیباکلام، مدرنیتهاسلام، حق فردی،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:32 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping
maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly
enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
دوشنبه 5 تیر 1396 12:24 ب.ظ
Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this sensible
article.
سه شنبه 2 خرداد 1396 07:16 ب.ظ
Actually no matter if someone doesn't understand afterward its up to other people that they will assist, so here it occurs.
یکشنبه 13 فروردین 1396 07:09 ب.ظ
Quality articles or reviews is the crucial to invite the users to visit the web
site, that's what this web site is providing.
جمعه 10 آبان 1392 11:31 ق.ظ
سلام و خداقوت
ممنون از مطلب ارزنده تون.
فک کنم بنده خدا یه لحظه بدون تفکر یه حرفی زده و بعد که سر عقل اومده فهمیده حرف بی مفنایی زده ولی دیگه نتونسته منکر بشه.
همه عالم و آدم میدونن جنگ اسلام و غرب سر همین حرفا و ادعاهاشونه. اصلا انکار دعوا نداشتن طرفین به معنای انکار یکی از اوناست. به معنای تغییر ماهیتی.
خودشون و نظریه پردازاشون گفتن که جنگ بزرگ بین دو مکتب شروع شده...
خب این به معنای اینه که در مبانی اختلاف نظر هست و یکی باید مبنای خودشو تغلیب بده بر دیگری والا بخاطر چندنفر و چندقطعه زمین نیست که...
به تعبیر آقا جنگ جنگ بین هست و نیست است...

اگر هم خوشبینانه به قضیه نگاه کنیم و نگیم که ایشون همینطوری یه حرفی پرونده، من میگم که ایشون این حرف را در پی مسایل سیاسی روز گفته است. یعنی در راستای ارتباط با آمریکا... خواسته اونارو دوست جلوه بده و بگه که اونا با ما مشکلی ندارن....
واین یعنی علم تابع سیاست که همیشه خودشون ردش میکردن.
خدا به همه عقل بده...
یاعلی
alireza mobarezسلام اخوی..نظر جالبی بود مخصوصا بخشی که گفتی تابع سیاست اخیر دولت عمل کرده..خودم هم تقریبا همچین حدسی دارم...پازل فرهنگ مکمل پازل سیاست شده است...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل
 
 
 
<bgsound src="http://alborz.basij.ir/sites/default/files/tahrim.mp3" loop="infinite">