تبلیغات
سوپر مبارز - «برای چه مقاومت می‌کردیم؟»
 
سوپر مبارز
قال الله تعالی:«...والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا...»
درباره وبلاگ


سلام ما اومدیم مبارزه.هل من مبارز؟؟؟؟

مامور مخصوص حاکم بزرگ...

یه مبارز استشهادی با سری بشدت سودایی وزبانی سرخ...به رنگ خون شهید

خلاصه میخوام دوست یا دشمن جدید پیدا کنید.بستگی داره مستکبر باشید یا مستضعف یا مبارز...تاحالا مطالعتون کردم از این به بعد وراندازتون میکنم وشما منو مطالعه کنید...دوران جنگ بچه بودم ولی حالا یه مبارز شدم و افتادم به جون دشمنای اسلام و انقلاب اسلامی و انشالله خاری در چشم اسراییل و استخوانی در گلوی آمریکا وانگلیس و...وعصای دست موسای زمان،ولی عزیزتر ازجان بسیجیان عالم،آسیدعلی آقای خامنه ای.باشد که باعث معجزه شویم و سامری های جهان را بشدت برنجانیم...بحول و قوه الهی آمده ایم و سربند یازهرایمان نشان قوت ماست...یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : alireza mobarez
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب این وبلاگ را در چه حدی می بینید؟

یکشنبه 1 دی 1392 :: نویسنده : alireza mobarez

تحلیل محتوای جزء به جزء توافق نامۀ ژنو توسط دکتر زیباکلام:


بسم الله الرحمن الرحیم. بسم الله و بالله و فی سبیل الله و علی مله رسول الله(ص). با عرض سلام خدمت جمیع دوستان، برادران و عزیزان دانشجو و دانش‌پژوه دانشگاه امام صادق(ع).
 
 
عنوان سخنرانی امروز ما این طور که پیشنهاد شده بود این بود که «برای چه مقاومت می‌کردیم؟» اما من پس از بررسی‌های کم و بیش مفصلی که بر توافق‌نامه و مطالب دیگر توانستم انجام بدهم احساس کردم عنوان دیگری می‌تواند بسیار مناسب‌تر باشد و به نظرم آمد این عنوان برای بحث تحلیلی امشب شاید مناسب‌تر است. باشد که: «به کجا چنین شتابان؟» در این تحلیل می‌خواهم تلاش کنم زمینه‌ای فراهم شود تا بهتر بتوانیم در تأملات و ارزیابی‌هایمان به همه یا برخی از پرسش‌های مهم و مبنایی زیر پاسخ بدهیم.
 
امیدوارم این برنامه مقدمه کارگاه‌گونه‌ای باشد برای اندیشه‌ورزی بومی یا دینی اما نظریه‌سازی، مفهوم‌سازی و علم دینی‌سازی به معنای غیر افسانه‌ای.
 
برویم سراغ سئوالاتمان و بعد هم تحلیل توافق‌نامه.
 
آیا منطق قوی و مستدل دیپلماسی جدید ایران است که قدرت‌های استکباری غربی به‌ویژه امریکا را مجاب و مجبور به عقب‌نشینی و تجدید نظر در باج‌خواهی‌هایشان کرده است؟ آیا به‌راستی همان طور که آقای رئیس‌جمهور محترم قائلند در نتیجه ابتکارات ایران اسلامی و استقامت ملت بزرگ ایران قدرت‌های بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که تحریم و فشار راه به جایی نخواهد برد و برای کسب توافق راهی جز احترام متقابل و مذاکره توانمند وجود ندارد؟ آیا به‌راستی این طور است؟
 
به همان ترتیب و به نقل از همان شخصیت محترم مملکتی، آیا به‌راستی فرزندان انقلابی توانستند در مذاکراتی دشوار و پیچیده حقانیت ملت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای را در صحنه‌های بین‌المللی اثبات کنند؟
 
نیز آیا به‌راستی توفیق در این مذاکرات نشان داد که می‌توان با رعایت همه اصول و خطوط قرمز نظام با ارائه منطقی و مستدل مواضع ملت ایران و اتمام حجت برای افکار عمومی جهان قدرت‌های بزرگ را نیز به احترام به حقوق ملت ایران فرا خواند؟ به عبارت دیگر رعایت همه اصول و خطوط قرمز، اما از آن جهت به‌طور منطقی و مستدل ایران ابراز شده، قدرت‌های جهان را به احترام به حقوق ملت ایران فرا خوانده، مجاب و وادار کرده است؟
 
آیا اینک با این گام نخست ـ‌یعنی همین توافق‌نامه ژنوـ حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ملت ایران مورد اذعان قدرت‌های جهانی که سال‌ها سعی بر انکار آن داشته‌اند، قرار گرفته و راه برای گام‌های بلند بعدی و حراست از پیشرفت‌های فنی و اقتصادی کشور گشوده شده است؟ آیا این اتفاق افتاده است؟
 
روشن است که باز هم نقل قول‌ها از ریاست محترم جمهوری است. آیا دستاوردهای قطعی این توافق‌ اولیه به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته‌ای ایران و حراست از دستاوردهای هسته‌ای فرزندان این مرز و بوم است؟ آیا همان طور که وزیر محترم امور خارجه در مجلس شورای اسلامی گزارش دادند، آنچه در متن آمده است بهره‌برداری کامل ایران از حقوق خود طبق معاهده است؟ این اتفاق افتاده است؟ آیا بدان گونه که وزیر امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران ایران پس از نیل به توافق در ژنو گفته است، در قسمت اهداف و قسمت گام نهایی سند توافق حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شده است؟
 
حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شده است؟
 
نیز همان طور که وزیر امور خارجه در همان نشست خبری گفته است، آیا به‌راستی حق غنی‌سازی ایران هم در عمل و هم در گفتار در دو جای متن به رسمیت شناخته شده است؟
 
نیز موافق مدعای وی آیا بر اساس این توافق ساختار برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به‌طور کامل حفظ می‌شود؟ و هیچ عقبگردی وجود ندارد؟ و غنی‌سازی ادامه می‌یابد؟
 
نیز موافق مدعای وی آیا تحریم نفتی ایران متوقف می‌شود و درآمدهای نفتی آزاد خواهند شد؟
 
آیا مناقشات نسبتاً تند میان ظریف و کری، وزیر امور خارجه امریکا در باره حق غنی‌سازی صرفاً نزاعی زرگری و معطوف به مخاطبان هر یک از ایشان است؟ آیا اظهارات هر دو نفر جنگ زرگری است و برای مصرف داخلی طراحی شده است؟ آیا به‌راستی با این توافق یک فرصت تاریخی برای امریکا و غرب فراهم شده است تا اعتماد ملت ایران را برای خود فراهم کنند؟ آیا در این توافق‌نامه زمینه‌ای برای اعتمادسازی از سوی غربیان فراهم شده است؟ امریکا به طور اخص در این مذاکرات به دنبال چه اهداف راهبردی‌ای بوده و تا چه میزان در نیل به این اهداف موفقیت کسب کرده است؟ چرا نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی این توافق‌نامه را یک اشتباه تاریخی می‌خواند؟ چرا وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی قائل است که: «این توافق‌نامه بدون تردید حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم را به رسمیت می‌شناسد؟» آیا یکی از اهداف این اظهارات افزایش هر چه بیشتر و بنیانی‌تر خواسته‌ها و مطالبات امریکایی‌ها در مذاکرات آتی نیست؟ به‌راستی چرا از ابتدای این مذاکرات وزیر امور خارجه ایران و دستیارانش همواره بر محرمانه ماندن آن اصرار و تأکید می‌کردند. چرا؟
 
چرا هیچ‌گاه هیچ یک از طرف‌های مذاکراتی ما و به‌ویژه خود امریکایی‌ها اصرار یا تأکیدی بر محرمانه ماندن مذاکرات نداشته‌اند؟ آیا سند منتشر شده توسط مقامات امین دولت و ملت ایران تنها سند مذاکره و موافقت شده است؟ آیا به‌راستی سازمان تحریم‌ها یا رژیم تحریم ترک برداشته است؟ 
 
و بالاخره آیا به‌راستی این توافق‌نامه را می‌توان موفقیت محسوب کرد؟
 
برای این که بتوانیم قدری زمینه‌ای را فراهم کنیم که بتوانیم به این سئوال‌ها بهتر پاسخ بدهیم و اگرنه به همه آنها دست‌کم به پاره‌ای از، ناگزیریم به سراغ توافق‌نامه برویم و آن را به‌طور دقیق و بند به بند بررسی کنیم.
 

تفسیر گام به گام توافقنامه ژنو

دوستان زحمت کشیده‌اند «Joint Plan of Action» را آورده‌اند. همان طور که ملاحظه می‌کنید، آرام متن را پیش می‌رویم، این متن از چهار بخش تشکیل شده است: Preamble 
 
1. Elements of a first step 
 
که عبارت باشد از اقدامات اصطلاحاً داوطلبانه ایران، اقدامات اصطلاحاً داوطلبانه اتحادیه اروپا و سه کشور امریکا، روسیه و چین و E3/EU، یعنی Euro+3 که بگوییم همان 1+5 و بالاخره بخش آخر:
 
Elements of the final step of a comprehensive solution
 
این توافق‌نامه چهار بخش دارد. بخش اول که عبارت است از دیباچه مطلب ویژه‌ای ندارد. کلیاتی است که به صورت قدری جزئی‌تر شده‌ در اقدامات داوطلبانه و بخش نهایی ملاحظه خواهیم کرد.
 
اگر برویم به سراغ اقدامات داوطلبانه‌ای که ایران متعهد می‌شود انجام بدهد، به اولین بند توجه بفرمایید:
 
From the existing uranium enriched to 20%
 
از اورانیوم غنی‌شده موجود، نیمی به صورت ذخیره برای اکسید شدن برای سوخت رآکتور پژوهشی تهران (TRR: Tehran Research Reactor) استفاده خواهد شد، یعنی از آن 200 کیلوگرم، نیمی تبدیل به اکسید اورانیوم می‌شود و نیمه مابقی: 
 
Dilute the remaining 20% UF6
 
رقیق و تبدیل به اورانیوم 5% می‌شود. 
 
آخر سر یک جمله کوتاه خیلی آرام و متین هم هست:
 
No reconversion line.
 
خیلی مهم است و خیلی معنی دارد. نه مقدمه دارد نه مؤخره.
 
No reconversion line.
 
هیچ خط تولیدی بازگرداندنی وجود نخواهد داشت. یعنی این 200 کیلو می‌رود و هیچ راه بازگشتی هم ندارد.
 
 No reconversion line.
 
2ـ ایران اعلام می‌کند اورانیوم بیش از 5% برای مدت شش ماه غنی نخواهد کرد. این مروری که به‌آرامی بر این متن و متن دیگری که کاخ سفید امریکا انتشار داده است، نشان می‌دهد که اینها در واقع به انحای مختلف زمینه را باید فراهم کند که شما بتوانید آرام‌آرام به جواب‌هایی برای سئوالاتی که در اول بحث مطرح کردم برسید و اگرنه به پاسخ همه‌شان لااقل به خیلی‌هایشان برسید. ایران اعلام می‌کند هیچ پیشرفتی در فعالیت‌هایش در کارخانه یا سایت غنی‌سازی نطنز، فردو و رآکتور اراک نخواهد داشت. هیچ فعالیت جدیدی در اینها نخواهد داشت.
 
هم نطنز، هم فردو و هم اراک یک پاورقی دارند. پاورقی‌ها بسیار بسیار مهم‌اند. نگاه کنید. پاورقی اول در شش ماه، یعنی همین شش ماه مد نظر ایران هیچ UF6 را به سانتریفیوژهایی که نصب شده‌اند، تغذیه نخواهد کرد. سانتریفیوژهایی که نصب شده، اما هنوز در چرخه تولید قرار نگرفته‌اند، کماکان راکد خواهند ماند.
 
Not install additional centrifuges.
گام بعدی. خیلی جالب است مطالب به این مهمی در پاورقی می‌آیند. هیچ سانتریفیوژ جدیدی نصب نخواهد شد.
 
ایران اعلام می‌کند در ظرف شش ماه اول تمام سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین خواهد کرد.
 
جایگزینی همه سانتریفیوژها از طرف ایران؟!
 
من همین اول یک اعلان به جهل را خدمت دوستان بکنم و این آخرین اعلان جهلم نخواهد بود. در مورد این که چه اهمیتی دارد و چرا ایران در ظرف شش ماه آینده تمام سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهایی از همان نوع باید جایگزین کند. هیچ نمی‌گوید سانتریفیوژهای موجود خراب، مخروب و معیوب شده است، ابداً! خوب دقت کنید:
 
Existing centrifuges
 
اصلاً هیچ نمی‌گوید سانتریفیوژهایی که اشکالی دارند. بعد هم نمی‌گوید از نوع دیگری باید جایگزین مثلاً مدل دوم لابد پست‌تر یا ناتوان‌تر است. این هم نیست.
 
اما نکته جهل من. علی‌رغم تلاش زیادی که ظرف چند روز گذشته کرده و با افرادی زیادی تماس گرفته‌ام که به من بگویند اهمیت این قصه چیست؟ همین طوری ظرف شش ماه سانتریفیوژهای موجود با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین شوند؟ نه نوع مشابه. نمی‌گوید:
 
 similar type.  
 
می‌گوید The same type. نمی‌گوید مشابه، می‌گوید همان. چه اتفاقی دارد اینجا می‌افتد؟ به خیلی‌ها متوسل شدم و هیچ جواب متقن قانع‌کننده که هیچ، جواب غیر قانع‌کننده هم دریافت نکردم که بگویند اهمیت این، این است. این اهمیت تجاری، اقتصادی یا... دارد. خیلی جالب است. 
 
مطلب بعدی زیرنویسی برای فردوست. به این هم توجه بفرمایید:
 
At Fordow, no further enrichment over 5% at 4 cascades now enriching uranium,
 
هیچ غنی‌سازی‌ای بیش از 5% در چهار آبشاری که الان دارند اورانیوم غنی می‌کنند، رخ نخواهد داد.
 
and not increase enrichment capacity.
 
و ظرفیت غنی‌سازی هم افزایش پیدا نخواهد کرد. UF6 در دوازده آبشار دیگر نباید تغذیه شود و آبشارهایی که:
 
Would remain in a non-operative state.
 
برای دوستان این جمع که روشن است و چندان نیازی به توضیح ندارد؟ آن آبشارها در یک وضعیت غیر عملیاتی باقی خواهند ماند. در ادامه، هیچ اتصال و ارتباطی بین آبشارها نباید برقرار شود. یک توضیح بسیار بسیار کوتاه این که وقتی (cascade)ها به هم متصل می‌شوند، ایجاد آبشارهایی را می‌کنند که می‌توانند غنی‌سازی افزون‌تر را برای شما فراهم سازند، بنابراین اتصال آبشارها منتفی است:
 
Iran announces
 
که ظرف شش ماه آینده مجدداً ـ‌در اینجا با این کلمه مجدداً در واقع همان قصه نطنز دارد در مورد فردو تکرار می‌شودـ‌ سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین خواهد کرد. درست عین قصه‌ای که در بالا داشتیم. 
و اما پاورقی 3 که به رآکتور آب سنگین اراک مربوط می‌شود: ایران با توجه به نگرانی‌هایی که در مورد ساخت رآکتور اراک وجود دارد، اعلام می‌کند برای شش ماه این رآکتور را راه‌اندازی نکند و سوخت یا آب سنگین به سایت این رآکتور انتقال ندهد و سوخت اضافه‌تری را مورد آزمون قرار ندهد، سوخت بیشتری برای رآکتور اراک تولید نکند و نیز قطعات باقیمانده را هم نصب نکند. اگر دوستان دارند با دقت بحث را پیگیری می‌کنند، آن وقت یک سئوال خیلی کوچک مطرح می‌شود. آیا این اقدامات دلالتی جز تعلیق و تعطیلی هرگونه فعالیت در رآکتور اراک دارد؟ و آیا این اقدامات مقدمات و تمهیداتی برای برچیدن کامل رآکتور آب سنگین اراک نیست؟ این برچیدن را به خاطر داشته باشید، چون بعداً در حرف‌های فردی که به هر حال چه دوست داشته و چه دوست نداشته باشیم و فعلاً هم با او مواجه و درگیر هستیم و بسیار تصمیم‌گیرنده و مهم است، جان کری! ... این برچیدن را به خاطر داشته باشید. 
 
پاورقی‌های ما تمام شدند.
 
Beginning when the line for …
 
هنگامی که خط تبدیل UF6 غنی‌شده تا 5% به اکسید اورانیوم آماده است، ایران تصمیم گرفته است اورانیوم‌های تا 5% غنی‌شده جدید را در ظرف این شش ماه به اکسید اورانیوم تبدیل کند. 
 
قدم بعدی:
 
No new locations for the enrichment.
 
این دیگر خیلی واضح و روشن است و هیچ تحلیل و تفسیری نمی‌خواهد. هیچ مرکز جدید غنی‌سازی‌ای نخواهید داشت. هیچ! توقف کامل و بعدی:
 
    Iran will continue its safeguarded R&D practices, including its current enrichment R&D 
      practices, which are not designed for accumulation of the enriched uranium.
 
ایران به شیوه‌های حفاظت‌شده پژوهش و توسعه خودش ـ‌خوب دقت کنید شامل 
 
R&D practices for enrichment
 
خوب توجه کنید:
 
Including its enrichment R&D practices, not enrichment.
 
شامل شیوه‌ها و اعمال پژوهشی و توسعه‌ای مربوط به غنی‌سازی را کماکان ادامه خواهد داد، اما
 
, which are not designed for accumulation of the enriched uranium.
 
اما این فعالیت‌ها هیچ کدامشان نباید معطوف به/ یا طراحی‌شده برای ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده باشد. یعنی هر قدر دلتان می‌خواهد R&D را انجام بدهید. هرچه دوست دارید Research & Development را انجان بدهید. هر کاری می‌خواهید بکنید، اما در مورد ذخیره غنی‌سازی اورانیوم نباید باشد. بیّن و آشکار.
 
قدم بعدی:
 
No reprocessing or construction of a facility capable of reprocessing.
 
اعلان جهل دوم.
 
در مورد این بند با تعداد قابل توجهی از افراد مطلع به ویرگول‌های وارونه تماس گرفتم و تقاضا کردم که آقا! این یعنی چه؟ نه مقدمه دارد، نه مؤخره دارد، نه می‌گوید. هیچی نمی‌گوید و یک جمله خیلی ساده است. هیچ بازفرآوری و نیز ساخت امکانات و وسایلی که قادر باشد بازفرآوری کند، تعطیل!
 
بخش عمده‌ای از اقدامات داوطلبانه ما اینهایی بودند که عرض کردم، اما بخش‌های مهم دیگرش مانده است و به نظارت تقویت‌شده یا گسترده‌شده مربوط می‌شود.
 
Enhanced monitoring
 
ببینیم در نظارت تقویت‌شده یا گسترده‌شده چه چیزهایی پیش‌بینی شده‌اند.
 
Provision of specified information to the IAEA, including information on…
 
این خیلی جالب است. حیرت‌انگیز است. از همه شما عذر می‌خواهم. وقتی می‌خواندم به خودم گفتم نکند راجع به بورکینافاسو گفته‌اند. مگر چنین چیزی می‌شود؟ پیش‌قضاوت نشود. خودتان نگاه کنید. برویم جلو ببینیم. واقعاً متحیر بودم که واقعاً تا این میزان؟ آنها دارند اعتمادسازی می‌کنند؟ یکی از آن سئوالات این بود. آیا آنها دارند اعتمادسازی ملت ایران را می‌کنند؟ دقت کنید: اطلاعات یا تدارک دیدن در اختیار گذاشتن اطلاعات مشخص‌شده توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامل اطلاعات راجع به نقشه‌های ایران برای امکانات هسته‌ای. بند بعدی حسابی مرا برد به بورکینافاسو، ساحل عاج و...
 
به خدا حیف است. اینها باید در تاریخ بمانند و می‌مانند.
 
… a description of each building on each nuclear site.
 
توصیف هر ساختمانی در هر سایت هسته‌ای. تک‌تک ساختمان‌ها باید مشخص و توصیف شوند که هر کدام از این ساختمان‌ها مال چه هستند.
 
… a description of the scale of operations for each location engaged in specified activities. 
 
توصیف مقیاس هر عملیات و سایتی که در فعالیت‌های هسته‌ای شرکت می‌کند.
 
باز این مطلب بعدی برایم فوق‌العاده دردآور بود، بسیار دردآور بود؛ یعنی مانده بودم که چه؟ مگر ما کی هستیم که باید با ما این جور...؟
 
information on uranium mines and mills, and information on source material. 
 
اطلاعات راجع به معادن اورانیوم. هرچه معادن اورانیوم دارید، میزان، امکانات، قدمت و همه مشخصاتش را باید بدهید. حقیقتاً بی‌سابقه است. در طول تاریخ فعالیت‌های هسته‌ای دنیا اصلاً چنین چیزی وجود نداشته است. هیچ جا و کارخانجات نورد اورانیوم، نه غنی‌سازی. Mills که می‌گوید منظورش نورد است نه غنی‌سازی. 
 
و بالاخره اطلاعات راجع به منابع مواد. منابع مواد کجا هستند؟ کارگاهی است؟ شهری است؟ کشوری است؟
 
This information would be provided within three months of the adoption of these measures. 
 
 الان داریم ذیل نظارت‌های توسعه‌یافته کار می‌کنیم.
 
قدم بعدی ارائه یک DIQ ـ‌توضیح خواهم دادـ روزآمدشده برای رآکتور اراک. DIQ مخفف 
 
Diagnostic Impotence Questionnaire
 
پرسشنامه تشخیص‌دهندگی نازایی (ناتوانی‌ـ‌ناکارآیی)
 
پس یک پرسشنامه روزآمدشده برای تشخیص ناتوانی‌ها برای رآکتور اراک باید تهیه شود.
 
Steps to agree with the IAEA on conclusion of the safeguards approach for…
 
قدم‌هایی برداشته شود با همکاری آژانس برای جمع‌بندی و نتیجه‌گیری یک رویکرد ضمانتی برای رآکتور اراک.
ادامه دارد...
نوع مطلب :
برچسب ها : توافقنامۀ ژنو، دکتر زیباکلام، مقاومت، ظریف، هسته ای،
لینک های مرتبط :
جمعه 9 تیر 1396 03:07 ق.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
when i read this post i thought i could also
create comment due to this good piece of writing.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 03:10 ق.ظ
You made some good points there. I looked on the net for more info
about the issue and found most people will go along
with your views on this web site.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:30 ق.ظ
Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your web site is
wonderful, let alone the content!
دوشنبه 14 فروردین 1396 05:18 ب.ظ
Usually I do not learn post on blogs, but I wish to say
that this write-up very compelled me to check out and do so!
Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل
 
 
 
<bgsound src="http://alborz.basij.ir/sites/default/files/tahrim.mp3" loop="infinite">