تبلیغات
سوپر مبارز - ادامۀ «برای چه مقاومت می‌کردیم؟»
 
سوپر مبارز
قال الله تعالی:«...والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا...»
درباره وبلاگ


سلام ما اومدیم مبارزه.هل من مبارز؟؟؟؟

مامور مخصوص حاکم بزرگ...

یه مبارز استشهادی با سری بشدت سودایی وزبانی سرخ...به رنگ خون شهید

خلاصه میخوام دوست یا دشمن جدید پیدا کنید.بستگی داره مستکبر باشید یا مستضعف یا مبارز...تاحالا مطالعتون کردم از این به بعد وراندازتون میکنم وشما منو مطالعه کنید...دوران جنگ بچه بودم ولی حالا یه مبارز شدم و افتادم به جون دشمنای اسلام و انقلاب اسلامی و انشالله خاری در چشم اسراییل و استخوانی در گلوی آمریکا وانگلیس و...وعصای دست موسای زمان،ولی عزیزتر ازجان بسیجیان عالم،آسیدعلی آقای خامنه ای.باشد که باعث معجزه شویم و سامری های جهان را بشدت برنجانیم...بحول و قوه الهی آمده ایم و سربند یازهرایمان نشان قوت ماست...یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : alireza mobarez
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب این وبلاگ را در چه حدی می بینید؟


ادامۀ سخنرانی تحلیلی ترجمه ای دکتر زیباکلام دربارۀ توافقنامۀ ژنو

...پرداخت بدهی‌های ایران به سازمان ملل از طریق بدهی‌های آزاد شده
 
همه شماها می‌دانید که همه کشورها باید به سازمان ملل و سازمان‌های وابسته به آن مثل یونسکو  و یونیدو، ایکائو و.... باید حق عضویت بدهند. 50 هزار دلار، 100 هزار دلار و هر کشوری هر چقدر تعهد کرده . قرار است یک بخشی از دلارهای نفتی ما را این کانال بردارد و بابت بدهی‌های ما به سازمان ملل می‌دهد. [خنده حضار] 
 
می‌خندید؟ واقعاً از بسیج دانشجوئی بعید است. به جای این که چراغ‌ها را خاموش کنید و دستمال کاغذی را دور بگردانید، می‌خندید؟ [خنده شدیدتر حضار]
 
Direct tuition payment to universities and colleges for Iranian students studying abroad up to an agreed amount.
باز agreed amount.    agreed amount یعنی چقدر؟ همین طوری یک چیزی؟ نه، توافق شده. پس چرا در توافق‌نامه نیامده؟ لابد پس یک جای دیگری....
 
بعد هم دانشجویانی که ما در فرانسه، انگلستان، به‌خصوص در امریکا و کانادا داریم، یا از آن طرف بورس گرفته‌اند یا از این طرف مثلاً بورس وزارت علوم شده‌اند و مشکل خاصی ندارند. خیلی‌ها هم این نوع سوم هستند و بچه‌هائی هستند که باز با راهنمائی افرادی به آن طرف رفته‌اند و به اندازه یک ترم، فرش زیر پایشان را هم فروخته‌اند و از ترم 2 به بعد انواع بورس‌ها، از حذف شهریه بگیرید تا بورس کامل. اکثر ایرانی‌ها الان دارند با این شیوه‌ها درس می‌خوانند، آن وقت بخشی از درآمدهای نفتی بلوکه شده ایران باید کانال بشود و برود آنجا.
 
آن خطوط هواپیمائی را که قرار است قطعاتشان جایگزین شود گفتم؟ یک پاورقی دارد که یک تکه خیلی مهم دارد. من راجع به اصل این ماده صحبت نکردم، هر چند بحث در باره این موضوع که نقش شرکت‌های هواپیمائی در اقتصاد، تحارت، فرهنگ و تمدن ما جقدر است، بسیار مهم است. این بحث بماند. پاورقی‌اش را نگاه کنید. دوستان پاورقی 6 را ملاحظه کنند.
 
Sanction relief could involve any non-designation Iranian Airlines as well as Iran Air.
 
آن رفع تحریم‌ها هر خطوط هوائی ایرانی مشخص ناشده و نیزایران ایر است. چه خطوط ایرانی نامشخص‌شده‌ای غیر از ایران ایر قرار است از این امکانات، از این عواید دولتی و از این بیت‌المال استفاده کنند؟ شما می‌دانید؟ ولی بروید به سراغش، چون مهم هستند.
 
 
Elements of the final step of a comprehensive solution
 
بخش چهارم این توافق‌نامه عبارت از گام نهایی راه‌حل جامع. این خیلی مهم است. فوق‌العاده مهم است، برای این که ظرف شش ماه آینده جدای کارهایی که از ناحیه ما قرار است انجام شوند و هم پول خرده‌هایی که به ما می‌دهند، ظرف این شش ماه باید مذاکرات برای راه‌حل نهایی انجام شود. خیلی مهم است. این یک first step است. در مطالبی که برای عرضه داریم، اگر مجال پیدا کنیم خواهم گفت این توافق‌نامه is nearly a first step. این جمله را صد بار از زبان اوباما، جان کری و افراد مختلف خوانده‌ام. 
 
This is nearly just a first step.
 
این حراج است. اصل ماجرا هنوز مانده، این دُمش است. صفحه پنج را ببینید. اقلام مختلفی داریم.
 
سومی هست:
 
Comprehensively lift UN Security Council, multilateral and national nuclear-related 
         sanctions, including steps on access in areas of trade, technology, finance, and energy, on 
         a schedule to be agreed upon.
 
این بخشی از آن برنامه جامع است که تحریم‌های چندجانبه شورای امنیت ملی که هر کشوری به‌طور انفرادی اعمال کرده است، مثل خود امریکا، برداشته شدن اینها Comprehensively lift شامل حوزه‌های تجارت، فناوری، مالی و انرژی می‌شود. این بخش‌اش مهم است. مطابق یک برنامه زمان‌بندی شده مورد توافق. یعنی همین جوری برداشته نمی‌شود. یک برنامه زمان‌بندی طولانی را به‌ خود اختصاص خواهد داد. 
 
Involve a mutually defined enrichment programme with mutually agreed parameters 
         consistent with practical needs, with agreed limits on scope and level of enrichment 
          activities, capacity, where it is carried out, and stocks of enriched uranium, for a period to 
          be agreed upon.
 
این راه‌حل جامع، این پایان‌گیری جامع ماجرا مشتمل است بر یک برنامه غنی‌سازی متقابلاً تعریف‌شده با شاخص‌های متقابلاً توافق‌شده، ملازم و همساز با نیازهای عملی، محدودیت‌های باز هم توافق‌شده راجع به گستره آن، سطح غنی‌سازی، ظرفیت و این در کجا عملی شود و اورانیوم غنی‌شده در کجا نگهداری شود.
 
روشن است که اینها یعنی چه؟ برنامه غنی‌سازی ایران باید متقابلاً توافق شود. باید شاخصه‌های آن متقابلاً مورد توافق قرار بگیرد و با نیازهای عملی ایران همخوانی داشته باشد. گستره، حدود و سطح فعالیت‌های غنی‌سازی هم همین طور. تمام فعالیت‌های شما تمام جنبه‌هایش باید مورد توافق قرار بگیرد. مورد توافق یعنی چه؟ یک طرف قضیه که ایران است و می‌گوید ما می‌خواهیم تا این در صد و این میزان غنی‌سازی کنیم. این که روشن است. to be agreed، می‌دانید یعنی چه؟ یعنی ما باید راجع به تک‌تک اینها اظهارنظر و آنها را قبول کنیم. اگر قبول نکنیم، روشن است.
 
بند بعدی:
Fully resolve concerns related to the reactor at Arak, designated by the IAEA as the IR-40. 
          No reprocessing or construction of a facility capable of reprocessing.
 
این فوق‌العاده است. یک بار دیگر هم داشتیم و از آن نکاتی است که جای بررسی دارد و عجالتاً نتوانستم برای جلسه امشب مطلب قابل ارائه‌ای بیاورم. به آدم‌های زیادی که موقعیت‌های مناسبی داشتند و دارند متوسل شدم، ولی متأسفانه نمی‌دانستند. وقتی هم که سئوال می‌کردم تعجب هم می‌کردند. سئوال را که مطرح می‌کردم می‌زدند زیر خنده که فلانی یعنی چه؟ این چرا اینجا آمده است؟ هیچ بازفرآوری‌ای و ساخت تسهیلات قادر به بازفرآوری امکان‌پذیر نیست.
 
بعدی:
 
Fully implement the agreed transparency measures and enhanced monitoring. Ratify and 
          implement the Additional Protocol, consistent with the respective roles of the President 
       and the Majlis (Iranian parliament). 
 
ببینید! هم رئیس‌جمهور شما و هم مجلس شما در جاهایی که باید دخالت کنند و تصویب را انجام بدهند، باید پروتکل جدید Additional Protocol به امضای آنها برسد.
 
قدم بعدی:
 
Include international civil nuclear cooperation, including among others, on acquiring 
          modern light water power and research reactors and associated equipment, and the supply 
          of modern nuclear fuel as well as agreed R&D practices.
 
اگر می‌خواهید عرصه فعالیت‌های آتی هسته‌ای ایران را بدانید، این فراز را نه یک بار که چند بار با دقت بخوانید. سخنرانی‌های داخلی را رها کنید. آنها معلوم است برای چه اهدافی ابراز می‌شوند. باید هم بشود، اما شما به عنوان قشر فرهیخته جامعه این فراز آخر توافق‌نامه را که در واقع فراز آخر راه‌حل جامع هم هست با دقت مطالعه کنید. یعنی سر و ته فعالیت‌های هسته‌ای ایران را دارد برای شما بیان می‌کند. 
 
acquiring 
          modern light water power and research reactors and associated equipment, and the supply 
          of modern nuclear fuel as well as agreed R&D practices.
Following successful implementation of the final step of the comprehensive solution for its full 
duration, the Iranian nuclear programme will be treated in the same manner as that of any non-nuclear 
weapon state party to the NPT.
 
رآکتورهای پژوهشی آب سبک، رآکتورهای قدرتی آب سبک و ابزار مربوطه‌شان و تدارک سوخت هسته‌ای مدرن ـ‌نمی‌گوید اورانیوم غنی‌شده، می‌گوید modern nuclear fuel و به‌علاوه شیوه‌های R&d توافق‌شده.
 
وقتی انسان این توافق‌نامه را با دقت مرور می‌کند و چندین و چند جا با چیزی به نام agreed amount، به‌خصوص در آنجایی که قرار است بخشی از عواید دارایی‌ها بلوکه شده حدوداً 100 میلیاردی که مبلغ قابل توجهی است، به کانال خاصی برود agreed amount ذکر نمی‌شود. 
 
من با چند تن از افراد مطلع صحبت کردم و پرسیدم: «شما فکر می‌کنید توافق‌نامه فقط همین است؟» پاسخ دادند: «بله». گفتم: «در چندین جا آمده است agreed amount و چیزهای توافق‌شده دیگر. چیزهایی توافق‌شده نمی‌تواند شفاهی بماند. نمی‌تواند پشت یک گفتگوی تلفنی یا پیامک رد و بدل شود. قطعاً باید در جایی ثبت شود». این را برای برخی از دوستان و افراد مطلع در این زمینه‌ها مطرح کردم، گفتند: «راست می‌گویی». دنبال قضیه رفتند و معلوم شد یک توافق‌نامه تفصیلی مهم دیگری وجود دارد و این توافق‌نامه مادر است، یعنی به تعبیری فقط کلیات در آن آمده و آن توافق‌نامه تا به امروز در هیچ جایی منعکس نشده است. اسرائیلی‌ها، امریکایی‌ها و اروپایی‌ها از آن خبر دارند، ولی من و شما خبر نداریم.
 
در همین مسیر حرکت کردم و با همکاری بعضی از دوستان به یک بیانیه که کاخ سفید امریکا منتشر کرده و مقادیر زیادی از آن agreed amountها در این است، آن هم مفصل. وقتی این درآمد، بلافاصله عزیزان و امین‌های ما اعلام کردند این یک تفسیر از توافق‌نامه است. بدون هیچ توضیحی فقط سریع این را می‌خوانم و شما فقط همراه من یک سئوال داشته باشید که آیا اینها تفسیر هستند؟
 
ایران متعهد شده است که پیشرفت هسته‌ای خود را متوقف کند
 
ایران متعهد شده است که غنی‌سازی بالای 5% را متوقف کند. با این که وقتمان خیلی کم است و به چیزهایی نخواهیم رسید، انگلیسی‌اش را می‌خوانم. اجازه بدهید برای این که من از این میان برخیزم و شما باشید و این چیزها که گفته می‌شود تفسیر است. عین انگلیسی‌اش را بخوانم، چون فارسی‌ها ممکن است متفاوت باشد. 
 
Halt all enrichments above 5% and dismounted the technical connections required to enrich above 5%.
اینها تفسیرند! توقف تمام غنی‌سازی بالای 5% و اضمحلال تمام ارتباطات و اتصالات فنی لازم برای غنی‌سازی بالای 5%. اینها تفسیر هستند! من هم که رشته‌ام تفسیر است! اینها هم جزو رشته من هستند! ای داد بیداد! خواهش کرده بودم این متن پخش شود، ولی می‌گویند متأسفانه امکانش نیست.
 
Iran has committed
 
ایران متعهد شده ـ‌دوستان خوب توجه کنیدـ ایران متعهد شده است تمام انبارهای اورانیوم نزدیک به 20% غنی‌شده را خنثی کند:
 
به زیر 5% رقیق کند یا آنها را تغییر بدهد، به‌طوری که دیگر امکان این که اورانیوم نزدیک به 20% غنی‌سازی شوند وجود نداشته باشد. اینها تفسیر هستند! اینها مطالب تفسیری‌اند.
 
ایران متعهد می‌شود پیشرفت در ظرفیت غنی‌سازی خود را متوقف کند.
 
Iran has committed to halt progress on its enrichment capacity.
 
سئوالات اول یادتان هست که ما مستدل چه‌ها کردیم، همه حقوق ملت را احراز کردیم، غنی‌سازی سر جایشان هستند. آن سئوالات که خاطرتان هست. حالا برای این که ثابت شود ایران متعهد شده است پیشرفت در زمینه غنی‌سازی را متوقف کند، اجزایش اینهاست. از نصب سانتریفیوژهایی از هر نوع خودداری کند. به اینها می‌گویند تفسیر! این هم یک مدل است و ما که در حوزه هرمنوتیک، فلسفه علم، روش‌شناسی و... کار می‌کنیم باید اینها را هم اضافه کنیم که انواعی از تفاسیر هستند. برای تفریح و انبساط خاطر بد نیست که اینها را هم در پاورقی اضافه کنیم.
 
Not install…
 
هیچ‌ یک از سانتریفیوژهای نسل بعدی برای غنی‌سازی اورانیوم نه نصب و نه به کار گرفته شوند. 

 
3ـ تقریباً نیمی از سانتریفیوژهای نصب‌شده در نطنز inoperable شوند. از کار بیفتند و سه‌چهارم سانتریفیوژهای نصب‌شده در فردو هم همین طور.
 
So they cannot be used to enrich uranium.
 
به‌طوری که نتوانند برای غنی‌سازی اورانیوم به کار گرفته شوند.
 
Limit its centrifuge production.
 
اصلاً غنی‌سازی را رها کنید. تولید سانتریفیوژ باید فقط برای رفع نیاز جهت جایگزین کردن سانتریفیوژهای تخریب‌شده محدود شود
 
So Iran cannot use the 6 month.
 
4ـ به‌طوری که ایران نمی‌تواند از این شش ماه برای انبار کردن سانتریفیوژ استفاده کند. و بالاخره
 
Not construct enrichment additional facilities.
 
5ـ هیچ امکانات اضافی غنی‌سازی را ایجاد نکند. این پنج تا مربوط بود به توقف پیشرفت غنی‌سازی. 
 
حالا یک قلم دیگر که آن هم زیرمجموعه دارد و نمی‌شود برایتان نگویم. حیف است. بحث‌های سیاسی و این حرف‌ها را می‌گذارم خودتان بخوانید. این بحث‌های فنی و حقوقی را باید داشته باشید. 
 
ایران متعهد می‌شود پیشرفت را در مورد رشد انبار 5/3 درصد متوقف کند.
 
حالا این ذیل هم دارد. به زیرمجموعه‌اش دقت کنید. چندین زیرمجموعه است، همه‌شان هم تفسیری! که مثلاً می‌شود زیرش زد! انبار یا ذخیره 5/3 درصد اورانیوم Not increase غنی‌شده ضعیف افزایش پیدا نکند، به‌طوری که این میزان در پایان این شش ماه بیشتر از آنچه که در ابتدا بوده است، نباشد. یعنی الان چک می‌کنند در پایان شش ماه هم چک می‌کنند. اگر بیشتر باشد همه چیز فرو می‌ریزد. این «همه چیز فرو می‌ریزد» یک اصل است که خواهم گفت یعنی چه. 
 
  Any newly enriched…
 
و هر اورانیوم جدید غنی‌شده 5/3 درصدی به اکسید اورانیوم تبدیل شود. این یک قلم آن زیرمجموعه است. 
 
قلم بعدی همان زیرمجموعه
 
Not fuel the Arak Reactor.
 
رآکتور اراک نباید سوخت‌رسانی شود.
 
بعدی
 
Halt the production of fuel…
 
تولید سوخت برای رآکتور اراک باید متوقف شود. بعدی
 
No additional testing fuel for Arak Reactor.
 
هیچ‌وقت اضافی سوخت برای رآکتور اراک صورت نگیرد.
 
قلم بعدی
 
Not install…
 
هیچ قطعات اضافی رآکتور اراک نصب نشود.
 
بعدی 
 
Not transfere…
 
سوخت و آب سنگین به رآکتور اراک منتقل نشود. حیف است. باید انگلیسی‌اش را هم داشته باشید. آوردید؟ خدا پدر و مادرتان را بیامرزد.
 
Not transfere…
 
یعنی انتقال آب سنگین هم نباید انجام شود. [خنده حضار]
 
بعدی
 
امکاناتی که قادر به بازفرآوری باشد، نباید ساخته شود. اینها تنها اشاره‌ای است که آن بازفرآوری که می‌گفتم از چندین نفر کمک خواستم، اطلاعات موجز مجمل رسایی به من ندادند، اینجا اشاره‌ای را می‌توانید ببینید که بازفرآوری چه جوری چیزی می‌تواند باشد. می‌گوید بدون بازفرآوری، ایران نمی‌تواند پلوتونیوم را از سوخت مصرف‌شده جدا کند. قاعدتاً بازفرآوری باید این کار را بکند. باید بتواند پلوتونیوم را از سوخت مصرف‌شده جدا کند. قدم بعدی مربوط به نظارت‌های بی‌سابقه است.
 
Unprecedented transparancies
 
شفافیت بی‌سابقه که یعنی یاالله! همین طور سرت را بینداز پایین و برو داخل. کی به کی است؟ آن هم Daily! یعنی دیروز آمدیم، پریروز هم آمدیم، امروز هم می‌خواهیم بیاییم. یعنی صاحبخانه!
 
Provide daily access
 
مجدداً همان قصه دسترسی روزانه به نطنز و فردو برای آژانس بعدی به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ دسترسی وجود داشته باشد. برای کارگاه‌ها و کارخانجاتی هم که تولید قطعات چرخنده سانتریفیوژ را می‌کنند باید دسترسی فراهم شود.
 
دسترسی به معادن و کارخانه‌های نورد اورانیوم فراهم شود. 
 
و قبل از آخری
 
Provide more fonctional inspection access
 
دسترسی بازرسانه فراوان‌تر به رآکتور اراک
 
Verification mechanism 
 
که هیچی
 
Limited adversary relief
 
این راجع به برداشته شدن ترک‌هایی که گفته شده که زیاد برداشته شده است، یعنی یک تلنگر بزنی همه‌اش فرو می‌ریزد. حالا دارد این را توضیح می‌دهد. آن agreedها یادتان هست که گفتم؟ یعنی چه agreedها؟ حالا نگاه کنید. آخر قصه رژیم و سازمان تحریم خیلی مهم است که چه شده است؟ چرا نفهمیم این جشن، پایکوبی و طبّالی برای چه دارد انجام می‌شود؟ باید اول بفهمیم و بعد در این جشن و پایکوبی مشارکت کنیم. حیف است.
 
In return for these steps
 
در قبال این گام‌ها 1+5 بناست تنفسی محدود، موقت، جهت‌دارد و بازگشت‌پذیر بدهد.
 
اقدامات ایران، برگشت ناپذیر است ولی اقدامات غرب، برگشت پذیر
 
بسیاری از اقداماتی که قرار است شما انجام بدهید بازگشت‌ناپذیرند، اما مال اینها Reversible است. همه‌شان بازگشت‌پذیرند.
 
While ضمن این که این مقدار محدود، موقتی، هدفمند و بازگشت‌پذیر است. با هم بخوانیم:
 
The vast bulk up of sanctions
 
بدنه وسیع تحریم‌ها حفظ می‌شود، شامل نفت، مالی و ساختار تحریم‌های بانکی. یعنی ساختار تحریم‌های بانکی، مالی و نفتی سر چایشان باقی می‌مانند؛ قرص و محکم.
 
اگر ایران به تعهداتش عمل کند، ما این تسهیلات را باز می‌گردانیم، به‌ویژه 1+5 متعهد شده است که هیچ مربوط به هسته‌ای جدید را تحمیل نکند. می‌دانید یعنی چه؟ یعنی تمام تحریم‌های گذشته به قوت تمام سر جایشان هستند. جدید چیزی احراز و اعلان نمی‌شود.
 
قصه طلا و صنعت خودرو را گفتیم. البته 
 
Iran’s Khodro sector
 
نمی‌گوید صنعت خودروسازی، می‌گوید بخش صنعت خودروی ایران. این دو تا با هم فرق دارد. بخش خودرو با بخش خودروسازی ایران فرق دارند. بعد صادرات پتروشیمی. دوستان اطلاع دارند که بخش اعظم صادرات پتروشیمی ما به کشورهای خاور دور می‌رود و هیچ مشکلی نداریم. یعنی میزان تأثیری که این خواهد داشت بسیار ناچیز است. این که پتروشیمی برداشته شود، حدود چند صد میلیون دلار تفاوت خواهد کرد. 
 
License … Airlines
آن Repatriation agreed amounts همان چیزی است که ما به‌طور مشخص دنبالش بودیم.
Allow 60% purchasing remain at their currently significantly reduced levels.
 
سطوحی که 60 درصد کمتر از دو سال پیش هستند. سطح خرید نفت از ایران در همان سطح به‌شدت کاهش یافته از دو سال پیش حفظ می‌شود.
 
2/4 بیلیون دلار که همان 2/4 میلیارد دلار ما می‌شود از این فروش‌های به‌شدت کاهش‌یافته اجازه پیدا می‌کند در اقساط ـ‌اگر ایران به تعهداتش عمل کندـ به او منتقل شود. پس شد 2/4 میلیارد دلار. 100 میلیارد بلوکه شده است. 
 
قلم بعدی را نگاه کنید.
 
Allow 
 
اجازه می‌دهیم 400 میلیون دلار به صورت کمک‌های شهریه دولتی برای دانشجوها منتقل شود. همان قصه‌ای که قبلاً داشتیم. یعنی شما چه تأیید بکنید، چه نکنید، چه بگویید آقا! 200 میلیون کافی است. 100 میلیون یا ما تعهدی نداریم و 50 میلیون کفایت می‌کند. اصلاً Who are you? ما 400 میلیون کنار گذاشته‌ایم. مکانیسم این را هم باز نمی‌دانیم که آیا هر ایرانی‌ای یا هر دانشگاهی در امریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و... اگر دانشگاهش با این کمیسیون مشترک تماس بگیرد و به 1+5 بگوید این 200 تا دانشجوی ما ایرانی هستند و هیچ‌کدام هم نتوانسته‌اند شهریه‌هایشان را بدهند یا نداده‌‌اند. به‌طور اتوماتیک پول برداشته می‌شود. اختیار پول شما دست آنهاست، میزان انتقالش با آنهاست. Humanitarian Transactions در اینجا خیلی علنی دارد و می‌گوید این اصلاً معاف از تحریم‌ها بوده است. خودش دارد در اینجا توضیح می‌دهد شامل خدمات پزشکی، دارو، ابزارآلات کشاورزی، مواد غذایی و... می‌شود.
 
و هم نیز هزینه‌های پزشکی‌ای که ایرانیان در غرب متحمل می‌شوند.
 
در منظری می‌خواهیم ببینیم این تنفس محدودی که داده شده است، فقط همین یک فراز را می‌خوانم و رژیم تحریم‌ها را هم باید بخوانیم، چون رژیم تحریم‌ها را خیلی مفصل و جامع در اینجا لیست کرده است.
 
در مجموع تقریباً 7 میلیارد دلار، این یک کسری از هزینه‌هایی است که ایران کماکان ظرف این فاز اولی که تحت تحریم‌ها باقی خواهد ماند، متحمل می‌شود. توجه کردید چه شد؟ 7 بیلیون دلار را هم بگذارید روی پول‌های مختلفی که آنها به صور مختلف از پول‌های خود ما خرج خواهند کرد و فقط 2/4 میلیارد را به ما خواهند داد، آن هم با اقساط و در مورد بقیه‌اش اختیار چندانی نداریم، در مجموع حدود 7 میلیارد می‌شود. دارد می‌گوید این 7 میلیارد یک Fraction و کسری از کل هزینه‌هایی است که ایران کماکان ظرف این فاز اول که تحریم‌ها با قوت سر جای خودشان هستند، متحمل خواهد شد. 
 
The vast majority of Iran 
 
اکثریت قاطبه تقریباً 100 میلیارد دلار سرمایه ایران به ارزهای خارجی
 
Are inaccessible and all restricted by sanctions
 
دسترسی‌ناپذیرند.
 
در شش ماه آتی فروش نفت خام ایران نمی‌تواند افزایش پیدا کند. نه مشتری‌های ما را اجازه می‌دهند تغییر کنند، این خیلی مهم است، چون اگر بتوانیم مشتری‌هایمان را یک مقداری تغییر بدهیم، اگر پس از شش ماه ملائکه در آسمان یک کاری کنند کاسه کوزه این قضیه به هم بخورد، آن وقت مشتری‌های جدیدی خواهید داشت که با شما اخت شده‌اند‌‌ و رابطه با آنها راه افتاده است، ولی آنها اجازه نداده‌‌اند. مشتری‌های حاضر و در همان مقیاس موجود و حاضرتان. 
 
ساختار تحریم‌ها چه ترکی برداشته است؟
 
تحریم‌های نفتی به‌تنهایی در مجموع یک فقدان درآمدی تقریباً 30 میلیارد دلار برای ایران حاصل خواهد کرد. تقریباً 5 میلیارد در هر ماه، 
 
While Iran will be allowed access
 
ضمن این که ایران اجازه دسترسی به 2/4 میلیون دلار از درآمدهای نفتی‌اش را پیدا می‌کند، تقریباً 15 میلیارد دلار از درآمدهایش ظرف همین مدت شش ماه اختیارش دست ما نیست و می‌رود به همان حساب‌های بلوکه شده. چه ترک‌هایی برداشته است! [خنده حضار] آدم وقتی نگاه می‌کند می‌گوید برویم عینک‌هایمان را عوض کنیم یا کاری بکنیم، چون واقعاً خیلی ترک‌های وحشتناکی است.
 
In summary we expect the balance of Iran’s money in restricted accounts will actually increase not decrease on the…
 
میزان پول ایران در حساب‌های مسدودشده خارجی در واقع افزایش می‌یابد نه کاهش. اینها را من نمی‌گویم، کاخ سفید دارد می‌گوید. این را هم مخفیانه اعلام نکرده است.
 
Maintain common pressure on Iran and sanction’s architecture
 
این که می‌گویند ساختمانش ترک برداشته است این architecture و عمارت را دارد می‌گوید. [خنده حضار] 
 
And preserving
 
نمی‌دانم چه جوری است؟ داریم اشتباه می‌خوانیم؟ شاید متن عوض شده است و دیگران چیز دیگری می‌خوانند و ما داریم چیزهای دیگری می‌خوانیم. 
 
Sanctions affecting crude oil will continue to impose pressure on Iran’s government working without international  partners we have cut all Iran’s sales from 2.5 million barrel
 
از 5/2 میلیون بشکه در روز در اوایل 2012 به یک میلیون بشکه در امروز و این یک از دست دادن بیش از 80 میلیارد دلار از زمان 2012 است که ایران هرگز نمی‌تواند جبران کند. شما حتماً خوانده و دیده‌اید که برخی از رجال سیاسی، رسانه‌ای و دانشگاهی ما قائلند که غربی‌ها ریسک کرده‌اند. شما می‌توانید متوجه شوید که امریکایی‌ها و اروپایی‌ها چه ریسکی کرده‌اند؟ کجا را ریسک کرده‌اند؟ به چه چیز ما اعتماد کرده‌اند؟
 
  On the this first step
 
تحریم نفت خام اتحادیه اروپا
 
Will remain in effect and Iran will be helped to approximately 1 million barrels per day in sales.
 
یعنی همینی که الان هست. قبل از توافق هم حدود یک میلیون داشتیم. در ادامه هم همین یک میلیون را خواهیم داشت. بعدی:
 
تحریم‌ها که صادرات محصول بنزین را به ایران محدود می‌کنند میلیاردها دلار به درآمد ایران لطمه خواهند زد و این تحریم‌های مربوط به بنزین هم در جای خود باقی خواهند ماند.
 
اکثریت قاطبه این 100 میلیارد دلار دارایی‌های ارزی بلوکه شده ایران کماکان به‌واسطه تحریم‌های ما غیر قابل دسترسی باقی خواهند ماند.
 
تحریم‌ها اقتصادی به طور کامل باقی خواهند ماند
 
دیگر اجزای مهم رژیم تحریم‌ها در جای خود باقی خواند. بدون هیچ تغییری سر جایشان خواهند بود، شامل تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران و تقریباً دوجین بانک‌های عمده دیگر و نهادها یا شخصیت‌های مالی. تحریم‌های جانبی روی بانک‌ها که با افراد و نهادهای امریکایی تجارت می‌کنند کماکان بر جای خود باقی خواهند ماند. کماکان امکان دسترسی بسیار محدودی به نظام مالی امریکا وجود خواهد داشت. تمام تحریم‌ها بر بیش از 600 شخصیت حقیقی و حقوقی که به برنامه‌ هسته‌ای ایران و برنامه موشک‌های بالستیک کمک می‌کنند، به قوت تمام پابرجا خواهند بود. تحریم‌ها در چندین عرصه اقتصاد ایران بر جای خود باقی خواهند ماند، شامل کشتی‌سازی و کشتی‌رانی. در حوزه خدمات فنی مربوط به انرژی تحریم‌ها برای سرمایه‌گذاری درازمدت به قوت خود باقی خواهند ماند. محدودیت‌های وسیع امریکا بر تجارت با ایران به قوت خود باقی خواهد بود و ایران را از دسترسی با بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا محروم خواهد کرد. وقتی به اینجا رسیدم به خودم گفتم خدایا! یعنی این هم؟ 
 
تمام تحریم‌های شورای امنیت نیز؟ که ما سال‌های مدیدی داریم می‌گوییم غیرقانونی هستند. ما یک بحث فنی داریم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بیاید بررسی کند. اصلاً احاله پرونده ایران از آژانس به شورای امنیت غیر قانونی بوده و به همین خاطر سال‌های مدیدی است مسئولین و مقامات بالای کشور ما به‌طور رسمی این قطعنامه‌ها را رد کرده و گفته‌اند قبولشان نداریم. حالا اینجا را نگاه کنید. تمام تحریم‌های شورای امنیت سر جایشان مانده است و ما می‌پذیریم.
 
جان کری در 26 نوامبر یک پیام ویدئویی دارد و دستاورد غربی‌ها را قشنگ در آن ذکر می‌کند و می‌گوید ما چه چیزی به دست آورده‌ایم. مصاحبه‌ای با CNN در همان روز نهایی شدن توافق‌نامه هست که جان کری در آن حفظ رژیم تحریم‌ها را توضیح می‌دهد و می‌گوید اتفاقی نیفتاده است، ما کاری نکردیم. موضع‌گیری‌هایی که اسرائیل دارد می‌کند دقیق نیست. گوینده می‌گوید رژیم عربستان و اسرائیل از این توافق‌نامه ترسیده‌اند و برایشان سئوال ایجاد شده است. جان کری می‌گوید ما کاری نکرده‌ایم، هر چه کرده‌ایم به نفع اسرائیل است. اسرائیل بیخود دارد جیغ می‌زند و شلوغ می‌کند. این بهترین فرصت است که برای ما پیش آمده است. جان کری و اوباما و دیگران دارند به کرّات تکرار می‌کنند و در پاسخ به کسانی که از آنها می‌پرسند جواب سعودی‌ها و اماراتی‌ها را که الان فوق‌العاده نگران شده‌اند چه می‌دهید؟ در تمام جواب‌هایشان این جمله دارد تکرار می‌شود:
 
The basic structure of sanction stays in place.
 
و بعد هم جزئیات به همین نحوی که برایتان خواندم، نه به این تفصیل، بلکه خیلی فشرده‌تر در مصاحبه‌هایشان بازگو می‌شود.
 
باز در همان 24 نوامبر جان کری با ABC مصاحبه می‌کند که هنوز در ژنو است و در آنجا راجع به غنی‌سازی می‌گوید شما عاقبت حق غنی‌سازی را قبول کردید. تمام شد. دیگر فاصله‌ای نمانده است که ایران برسد. بعد کری به تفصیل توضیح می‌دهد ما اصلاً این کار را نکرده‌ایم و وقتی آدم تفصیل آن توافق محرمانه و مخفیانه دوم و خود توافق‌نامه مادر را می‌خواند، می‌بیند کری دارد راست می‌گوید. حق غنی‌سازی ایران پذیرفته نشده است.
 
باز در مصاحبه دیگری به سراغ کری می‌آیند که آقا! اسرائیلی‌ها فوق‌العاده نگرانند. می‌گوید بیجا نگرانند. از امروز که این قرارداد را امضا کردیم، اسرائیل در جهان بسیار ایمن‌تری دارد زندگی می‌کند.
 
ماجرای عدم رضایت رژیم صهیونیستی از توافق ژنو
 
مطالبی هست در باره عدم رضایت و اعتراض اسرائیل که مایل بودم بگویم. راجع به حفظ رژیم تحریم‌ها، حق غنی‌سازی و هدف اصلی از توافق‌نامه. اینها مطالبی هستند که به صحبت‌های کری مستند شده‌‌اند. راجع به تجارت انسان‌دوستانه و تلقی غربی‌ها از توانمندی ایران و ادامه تحریم‌ها. این فوق‌العاده است. این یکی را اجازه بدهید برایتان بخوانم، چون سخنی که ممکن است العاده است. این یکی را اجازه بدهید برایتان بخوانم، چون سخنی که ممکن است در این مجلس یا مجالس دیگر برای دوستان مطرح شود که اگر ما این کار را نمی‌کردیم الان رو به قبله هستیم. کار تمام است، بودجه نداریم، خزانه خالی است، سیلوها همه خالی هستند، مردم دارند از دیوار خانه‌های همدیگر بالا می‌روند. این حرف‌ها گفته می‌شود. حالا نگاه کنید این کنفرانس مطبوعاتی کری در ژنو در همان روزی که این توافق‌نامه به امضا رسید.
 
و بالاخره فقط می‌خواهم بگویم آدم‌هایی هستند که خواهند گفت این معامله ناقص است. آنها مسئولیتی دارند که به مردم بگویند بدیل بهتر چیست؟ دستاورد ما بد است؟ خیلی خوب. مسئولیت دارید می‌گویید بد است؟ بگویید بدیل آن چیست؟ یک بدیل بهتر را شما معرفی کنید. بعضی‌ها می‌گویند باید فشار را ادامه بدهیم. همین طور ادامه بدهیم و تحریم‌ها را اضافه کنیم که به نحوی عاقبت ایران را به مرحله فروپاشی می‌کشاند و کاپیتولاسیون. خوب دقت کنید. این مطلب خیلی مهم است. خوب دقت کنید.
 
با تفاصیلی که از همه متخصصان و از همه ورودی‌هایی که در اختیار داریم و از همه کشورها 1+5 که امروز در این برنامه حضور داشتند، هیچ‌کدام آنها باور ندارند این فرجام کار خواهد بود یعنی فروپاشی ایران و کاپیتولاسیون. نه تسلیم و نه فروپاشی. این فرجام برای ایران نیست. در عوض ما باور داریم ضمن این که باید افزایش تحریم‌ها را ادامه بدهیم و باید به تلاش خود مشغول باشیم، برنامه ایران ـ‌کدام برنامه؟ فشار دادن پیچ گوشتی در حلقوم ایران‌ـ در واقع به جلو پیش می‌رفت. این دشمن ماست که دارد این جوری حرف می‌زند. هر روز دارد نیرو می‌گیرد و ضمن این کار هر روز در منطقه خطرناک‌تر می‌شود و کشورهایی مثل اسرائیل، امارات و آدم‌های دیگر در منطقه بیشتر تهدید می‌شوند. در سال 2003 وقتی به دولت قبلی ایران در مورد برنامه هسته‌ای‌شان پیشنهاد دادیم فقط 164 تا سانتریفیوژ وجود داشت، این پیشنهاد پذیرفته نشد، سپس تحریم‌ها شروع شدند و امروز حیف است. بگذارید انگلیسی‌اش را بخوانم:
 
And today these are 19000 centrifuges and growing
 
این شمایید.
 
So people have a responsibility to make a judgment about these issues.
 
بنابراین آدم‌ها وقتی می‌گویند این توافق ناقص و ضعیف است و باید حلقوم ایرانی‌ها را بیشتر فشار بدهیم. 164 سانتریفیوژ بوده است، گفته‌ایم نه، شده 124000 تا. باز هم فشارشان بدهیم؟ اینها این جوری هستند.
 
اجازه بفرمایید نتیجه‌گیری خودم را نه فقط از بحثی که خدمتتان ارائه کردم، بلکه از کل بحث و گفتگوهایی که در کل جامعه سیاسی و رسانه‌ای ما در حال رخ دادن است و بیشتر با توجه به آنها دارم حرف می‌زنم، بیان کنم.
 
یکی از مهم‌ترین نتایج این ارزیابی این است که به‌تدریج آشکار می‌شود که خطوط قرمز ما بیشتر شبیه باندهای بسیار نادقیق و کدر هستند. باندها یا جاده‌هایی که به دلیل عدم تدقیق و تعیین آن توسط مراکز و نهادهای فوق در مذاکرات با غربیان و به‌ویژه دولت امریکاست که آن خطوط قرمزها، حدود و ثغوری عملیاتی، ملموس و دقیق پیدا می‌کنند، چون ما می‌رویم و وارد مذاکرات می‌شویم، بعد کلی عقب و جلو می‌شود. توافق‌هایی می‌کنیم، بعد می‌آییم و می‌گوییم خطوط قرمز حفظ شد. یعنی چه؟ خطوط قرمز این جوری است؟ خطوط قرمز همه در مذاکره‌‌ها تعیین می‌شوند؟ ما از قبل خطوط قرمز نداریم؟ داریم، ولی بدجوری نامشخص‌اند، به‌طوری که می‌شود رفت و چنین قراردادی را امضا کرد، بعد آمد و گفت مستدل صحبت کردیم و زدیم و چنین و چنان کردیم، خطوط قرمز را هم حفظ کردیم. پس خطوط قرمز مثل آب است و در هر ظرفی جا می‌گیرد. در هر ظرفی که بریزیم شکل همان را پیدا می‌کند. روشن است می‌توان کماکان به این وضع ادامه داد و من امروزه اعلام خطر می‌کنم. امروزه اعلام خطر می‌کنم که اگر به همین صورت ادامه بدهیم، به همین صورت خطوط قرمزهای انقلاب اسلامی برای ما در مذاکرات تعیین و تجویز خواهند شد. روشن است می‌توان کماکان به این وضع ادامه داد و پس از هر گونه مذاکرات و توافقاتی جریان طبالی و پایکوبی حماقت‌زایی را البته به مدد برنامه‌های بسیار عامیانه و عوام‌فریبانه صدا و سیما و نیز جراید زنجیره‌ای گوش به فرمان استوانه مجمع تشخیص مصلحت نظام به راه انداخت. بله، می‌شود این کارها را کرد.
 
اما یادمان باشد رقبای مستکبر و جنایتکار ما ابداً از این جشن و پایکوبی‌ها و دعاوی خلاف واقع و توخالی متأثر و متأسف نمی‌شوند. دعاوی عاری از حقیقتی نظیر «فرزندان انقلابی توانستند در مذاکراتی دشوار و پیچیده حقانیت ملت ایران را در فعالیت‌های هسته‌ای و در صحنه بین‌المللی اثبات کنند. توفیق در این مذاکرات نشان داد می‌توان با رعایت همه اصول و خطوط قرمز نظام با ارائه منطقی و مستدل مواضع ملت ایران، قدرت‌های بزرگ را نیز به احترام به حقوق ملت ایران فراخواند و نیز دستاوردههای قطعی توافق اولیه به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته‌ای ایران و حراست از دستاوردهای هسته‌ای فرزندان این مرز و بوم بوده است». 
 
نقل قول کردم و بسیار عبرت‌آموزتر این که حتی برای این که توانسته‌اند ثابت‌قدمانه خطوط قرمز ما را با موفقیت مطابق منافع و امنیت ملی خود و هم‌پیمانانشان هر چه دقیق‌تر، ملموس‌تر و اجرایی‌تر ترسیم و تعیین کنند، ابداً دست به این قبیل قیل و قال‌ها و تبریک‌گویی‌های متملقانه تهوع‌آور و حقارت‌آمیز نمی‌زنند. رقبای ما اینها هستند. امریکایی‌ها و هم‌پیمانان اروپایی‌شان از این صحنه متأثر و متأسف نمی‌شوند، لیکن درس‌هایی می‌گیرند و از جمله مهم‌ترین آنها این که می‌شود به دموکراسی ایرانی امید بست. دموکراسی‌ای که از دل آن دولت‌هایی به قدرت برسند که با ما در مجموع نه همدل، دست‌کم همراه و همسو باشند. دولت‌هایی که برخی از مهم‌ترین دغدغه‌های حساس و مهم ما را رعایت کنند و به علاوه و بسیار مهم‌تر بتوانند با تدبیر و درایت جریان اصلی انقلاب را با لطایف الحیلی ظریف از درون به سمت و سوی اهداف ما سوق دهند و مهم‌ترین هدف راهبردی ما را که عبارت باشد از مطیع و منقاد کردن ایران درون جریان حاکم و عمده نظام بین‌المللی با تردستی، وجاهت و وزانتی مثال‌زدنی بدون این که برای ما کمترین هزینه‌ای داشته باشد، تحقق بخشند و این همه کار توأم با تأیید، تحسین و تبریک عموم رجال سیاسی و رسانه‌ای باشد. عمق و ابعاد فاجعه‌مان را ببینید. به نظر این بنده کفور ظلوم جهول، این کاری است کارستان و قطعاً شایسته تبریک و تهنیت. تبریک و قدردانی‌ای که امریکایی‌ها و اروپایی‌ها هوشمندانه، بی‌جار و جنجال و مطابق عرف رفتار بین‌المللی‌شان از طریق حساب و کتاب‌های ویژه بدان اهتمام خواهند ورزید. آیا امکان دارد برخی از ابهامات در توافق‌نامه دست امریکایی‌ها را برای قدردانی باز گذاشته باشد؟
 
و السلام علیکم و رحمه الله.
نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : سعیدزیباکلام، توافقنامه ژنو، غنی سازی اورانیوم، وزارت خارجه،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 04:08 ب.ظ
If some one needs to be updated with most recent
technologies afterward he must be pay a visit this web site and be up to date daily.
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:53 ب.ظ
این متن ارزش همه توجه است. من کجا هستم
اطلاعات بیشتر؟
سه شنبه 7 آذر 1396 08:44 ب.ظ
من حتی نمی دانم که چطور به اینجا رسیدم، اما فکر کردم این پست بود
عالی. من نمی دانم شما کی هستید، اما مطمئنا می خواهید
اگر بلافاصله به وبلاگنویسی معروف بپیوندید؛) با تشویق!
شنبه 13 آبان 1396 06:05 ب.ظ
قطعا مانند وب سایت شما، اما شما باید نگاهی به
املا در تعداد کمی از پست های شما. تعدادی از آنها با مشکلات املایی فراگیر شده اند و من در یافتن آن بسیار سخت به حقیقت می گویم، با این وجود قطعا دوباره دوباره می آیم.
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:11 ب.ظ
آیا وبسایت شما صفحهی تماس برای کاربران دارد؟ من مشکل پیدا کردن آن را دارم، اما من می خواهم به شما یک ایمیل بفرستم.

من بعضی از ایده هایی برای وبلاگ شما دارم که ممکن است علاقه مند به شنیدن باشد.
در هر صورت، سایت عالی و من منتظر دیدن آن در طول زمان بهبود یافته است.
سه شنبه 9 آبان 1396 07:07 ب.ظ
HEYA برای بار اولیه اینجا هستم. من این تخته و من را پیدا کردم
در پیدا کردن آن واقعا مفید است و به من کمک زیادی کرد.
من امیدوارم دوباره یک چیز را ارائه دهم و به دیگران کمک کنم چون شما به من کمک کردید.
سه شنبه 9 آبان 1396 06:26 ب.ظ
سلام! من خیلی دوست دارم نوشتن شما را بکنم! اشتراک گذاری
ما حدودا مقاله خود را در مورد AOL ارتباط می دهیم؟ برای حل مشکل من به یک متخصص در این زمینه نیاز دارم.

شاید تو باشی! نگاهی به آینده برای دیدن شما.
سه شنبه 9 آبان 1396 05:25 ب.ظ
پس از بررسی تعدادی از مقالات در صفحه وب خود، من واقعا دوست دارم نوشتن یک وبلاگ را داشته باشم.
من به عنوان یک مورد علاقه آن را به لیست صفحه وب من نشانه ذخیره کرده ام و به زودی بررسی خواهم کرد. نگاهی به
وب سایت من نیز هست و اجازه دهید نظر شما را بشناسم
یکشنبه 30 مهر 1396 07:14 ب.ظ
با درود! سوال سریع که کاملا موضوعی است
آیا می دانید چگونه سایت خود را به صورت دوستانه بسازید؟ وبلاگ من به نظر می رسد عجیب و غریب هنگام مرور از iphone4 من.

من سعی می کنم یک تم یا افزونه پیدا کنم که ممکن است بتواند آن را پیدا کند
این مشکل را اصلاح کنید اگر هر پیشنهادی دارید، لطفا به اشتراک بگذارید.
خیلی ممنون
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:54 ب.ظ
من حتی نمی فهمم که چگونه اینجا را متوقف کردم
اما معتقدم این پست خوب بود. من کسی را نمی فهمم
با این حال شما مطمئنا به یک وبلاگ نویس معروف می روید
اگر شما در حال حاضر نیستید به سلامتی!
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:55 ق.ظ
یک بحث جالب ارزش نظر است. من فکر می کنم که شما باید بیشتر در مورد این موضوع بنویسید، ممکن است موضوع تابو نباشد، اما به طور معمول افرادی درباره این صحبت نمی کنند
موضوعات بعدی! خیلی ممنون
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:25 ق.ظ
ضرب و شتم شگفت انگیز! من می خواهم در حال تحصیل باشم
شما وب سایت خود را تغییر می دهید، چگونه می توانم برای یک وب سایت وبلاگ بپیوندم؟
حساب من یک معامله قابل قبول را به من داد. من کمی از این پخش تلویزیونی مفهوم روشن واضح شده بودم
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:11 ق.ظ
سلام، پست خنده دار مشکلی با سایت شما در explorer web وجود دارد، این را چک کنید؟
IE هنوز رهبر بازار است و بخش بزرگی از دیگر افراد خواهد بود
به دلیل این مشکل، نوشتن عالی خود را ترک کنید.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:30 ب.ظ
Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer,
might check this? IE nonetheless is the market
chief and a huge element of other folks will pass over
your magnificent writing because of this problem.
یکشنبه 18 تیر 1396 08:52 ق.ظ
You could certainly see your skills in the paintings
you write. The sector hopes for more passionate writers
such as you who aren't afraid to say how they believe.
At all times go after your heart.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 04:49 ب.ظ
I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:26 ب.ظ
My relatives every time say that I am killing my time here at web, except I know I am
getting familiarity all the time by reading thes pleasant content.
شنبه 12 فروردین 1396 11:19 ب.ظ
It's not my first time to go to see this website, i am browsing this web site dailly and get pleasant
data from here every day.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 03:40 ب.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice while
you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted
of this your broadcast offered bright clear idea
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل
 
 
 
<bgsound src="http://alborz.basij.ir/sites/default/files/tahrim.mp3" loop="infinite">