تبلیغات
سوپر مبارز - خانواده متعالی
 
سوپر مبارز
قال الله تعالی:«...والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا...»
درباره وبلاگ


سلام ما اومدیم مبارزه.هل من مبارز؟؟؟؟

مامور مخصوص حاکم بزرگ...

یه مبارز استشهادی با سری بشدت سودایی وزبانی سرخ...به رنگ خون شهید

خلاصه میخوام دوست یا دشمن جدید پیدا کنید.بستگی داره مستکبر باشید یا مستضعف یا مبارز...تاحالا مطالعتون کردم از این به بعد وراندازتون میکنم وشما منو مطالعه کنید...دوران جنگ بچه بودم ولی حالا یه مبارز شدم و افتادم به جون دشمنای اسلام و انقلاب اسلامی و انشالله خاری در چشم اسراییل و استخوانی در گلوی آمریکا وانگلیس و...وعصای دست موسای زمان،ولی عزیزتر ازجان بسیجیان عالم،آسیدعلی آقای خامنه ای.باشد که باعث معجزه شویم و سامری های جهان را بشدت برنجانیم...بحول و قوه الهی آمده ایم و سربند یازهرایمان نشان قوت ماست...یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : alireza mobarez
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب این وبلاگ را در چه حدی می بینید؟

دوشنبه 27 خرداد 1392 :: نویسنده : alireza mobarez
سخنرانی استاد پناهیان در همایشی که برای خانواده ترتیب داده شده بود.بسیار کارشناسانه وارد بحث شده اند و مطالب فنی و ریشه ای زیادی مطرح کرده اند.انشالله که برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود.در ضمن این متن از وب سایت افسران جنگ نرم اخذ شده است.
رب اشرح لی صدری و یسرلی امری
واحلل عقده من لسانی یفقهوا قولی
 

خوشبختانه در چنین برنامه هایی؛ که جلسات تفکر واندیشه است؛ فرصت تاملی برای کارشناسان مسائل خانواده فراهم می شود. من برای آن که صرفا بخواهیم مجلس بدون سخنران نباشد قصد صحبت ندارم بلکه توجه به نکات کاربردی دارم. باید این نکات پیگیری شود تا به نتیجه برسد.

در باب اهمیت خانواده چند نکته قابل طرح است. اول این که داستان های انبیاء الهی خانوادگی است. از حضرت ابراهیم و قبل از آن حضرت نوح؛ و پیش از آن ها داستان هابیل و قابیل و  حضرت آدم... همه در یک خانواده شکل می گیرد. در اسلام پروژه دین را یک خانواه بر عهده می گیرند و ما این خانواده را اهل بیت پیامبری می شناسیم نه اهل بیت پیامبر(ص). این نکته در اداره جوامع بی نظیر است. مثل این که بگوییم خانواده ریاست جمهوری نه ریس جمهور.

خانواده اهل بیت(س) در انجام رسالت شریکند و جایگاه خاص دارند. در تاریخ اسلام نقش خانواده ادامه پیدا می کند. حتی در کربلا خانوادگی قیام می کنند. سلسله امامت خانوادگی ادامه می یابد. حضور خانواده در اسلام حضوری حاشیه ای نیست.

خانواده در حیات بشر اساسا جایگاه ویژه دارد. در زیارت نامه ها آن ها را خانواده صدا می زنیم. این ها تصادفی نیست. ما خانواده را مورد خطاب قرار می دهیم. در آیه قرآن جایگاه خانواده را حساس می بینیم. در آیه قل لااسئلکم.... خدا ابایی ندارد از این که اجر رسالت را ابراز محبت به یک خانواده اعلام کند. نمی فرماید حضرت زهرا(س) را مستقل در نظر بگیرید بلکه تصریح می کند که دختر پیامبر(ص)، همسر علی(ع) و مادر ولایت و ذوی القربی است.

در قرآن جایگاه خانواده برای اجرای رسالت و احترام مومنین تصریح شده و ابراز محبت به خانواده به عنوان حداقل لازم و غیر قابل چشم پوشی مورد توجه قرار گرفته. حتما برای ما الهام بخش خواهد بود که ما به خانواده بیش از پیش توجه کنیم. بقیه وجوه خانواده را تصریح می کنم.

ما داریم در زمانی صحبت می کنیم که فرهنگ حاکم بر جهان بشریت و آن چه جاری است؛ اقتضا می کند که از خانواده فاصله گرفته باشیم. این تمدن غرب و زندگی شهری دشمنی با خانواده را به دنبال دارد. در نظام های اجتماعی و حقوقی دشمنی با خانواده فراوان دیده می شود. جالب این که در جاهایی دشمنی دیده می شود که موضوع آن حمایت از زن است. در واقع دفاع از زن به گونه ای تعریف می شود که بنیان خانواده را سست می کند. باید توجه کنیم برای ارزش به خانواده چه کنیم؟

امروز با طراحی قوانین حمایت از کودکان نیز خانواده را تضعیف می کنند. حتی به ما هم پیشنهاد می کنند. خط تلفن برای کودک وجود داشته باشد که اگر والدین مانع  از کاری شدند؛ او بتواند به پلیس زنگ زده و دستگیرشان کند.

این حرکت؛ به ظاهر دفاع از کودک است اما بار روانی این قوانین در حیات اجتماعی ما چه خواهد بود؟ ما در زمانی از اهمیت خانواده صحبت می کنیم  که عموم نظامات این طراحی چه اقتصادی؛ چه حقوقی بنا بر دشمنی با خانواده را دارند. گویی ظلم به بشر با تحکم خانواده امکان ندارد. می گویند باید فرزندانشان را ما با رسانه ها تربیت کنیم. از نظر فرهنگی خانواده در معرض خطر قرار می گیرد. این کاملا مشهود است.
  

برای دشمنی با خانواده از محبت و عاطفه بین زن و مرد شروع می کنند. آن جا که به جاذبه های بین زن و مرد می پردازند که اتفاقا عامل تحکیم بخش است؛ اما نتیجه اش مضمحل کننده خانواده است. در ترانه ها کمتر می بینید کسی به مادر و خواهر و فرزند خود عشق بورزد. اگر عاطفه ای شکل بگیرد این عاطفه باید موجب تحکیم شود اما دقیقا ازاین عاطفه علیه خانواده استفاده می شود.

دشمنی با خانواده باب شده و آن منکری که معروف شده و نمی توان علیهش قیام کرد همین است.

از این مقدمه بگذریم. به وجوه دیگری از اهمیت خانواده می پردازیم. در احکام اسلام برای تحکیم خانواده پیش بینی های عجیبی شده. از احکام فقهی تا قوانین اخلاقی. مثلا سفر پسر بدون رضایت پدر حرام است و باید نمازش را کامل بخواند.

خانواده در حکم شرعی در عبادتی چون نماز هم تاثیر دارد. این واقعیت که او مسافرت کرده در نظر شرع قرار نمی گیرد. احکام اسلام از مستحبات تا واجبات خصوصاً در مسائل حقوقی، در روابط زن و مرد و همچنین در مباحث ارث؛ به خانواده توجه کرده است.

تعجب می کنم برخی با سطحی نگری برخورد می کنند و حتی این احکام را مختص زمان گذشته می دانند!

خدا تعداد رکعات نماز و نحوه دقیق عبادات را مشخص نکرده، اما در جزییات ارث که خانوادگی است و طولانی ترین آیه های قرآن رقم می خورد بیش از مسائل دیگر به آن ها پرداخته است. پس این نشان می دهد حکمتی وجود دارد وحتما خدا می خواهد حرفی بزند.

نیاز نیست که مستقیما آیه یا روایت داشته باشیم که بگوید خانواده مهم است. خدا کلام خود را برای عاقلان نازل کرده. باید از احکام فقهی بفهمیم که خانواده اهمیت دارد و در راس امور است.

وجه دیگر اهمیت خانواده در مسائل معنوی و اخلاق؛ رشد معنوی برای انسان بیش از هر چیز در رفتار خانوادگی اوست. صفات اخلافی پدر و مادر در شکل گیری شخصیت دارد. رشد انسان توسط خانواده انجام می شود. برخی دور خانه خدا معنویت را می جویند در حالی که همسر و فرزندان مایه رشد معنوی انسان اند.

برای آن که بفهمیم کدام خواسته ما نامعقول و نفسی است؛ بسترش خانواده است. تعجب می کنم جوان های ما بستر رشد خود را خانواده نمی دانند. مباحث اخلاقی ما خانوادگی عرضه نمی شوند. باید تقرب الی الله و.. باید در خانواده تعریف شود. اولین انسان های اطراف خود را که می بینیم با آن ها رابطه اجباری داریم مانند دختر و پدر.

رشد معنوی انسان در این روابط خود را نشان می دهد. رفتارهای خوب خارج از خانواده مکر است. و ما به آن نفاق می گوییم. اما در فرهنگ مذهبی ما این نکته جا نیفتاده.

رفتار اقتصادی؛ سیاسی و روابط اداری و ... کار و تحصیل و.. همه مسائلی هستند که تحت عنوان فرهنگ قابل بحثند. حتی فرهنگ ترافیکی و... همه وابسته به خانواده است.

 در هر یک از این ها باید به سراغ خانواده رفت و باید در خانواده اتفاقاتی بیفتد. اگر فرد کارمند خوبی نبود خانواده درستی نداشته. در قدیم می گفتند سر سفره پدرم بزرگ شده ام. یعنی خانواده دار هستم. این یک ارزش بود.

باید این ها را برای خود معنا کنیم. باید هایی که در پس این اهمیت ها تقدیم خواهم کرد فهرستی دارد.

رشد فرهنگی ابتدا در خانواده شکل می گیرد. حتی فرهنگ معنویت هم در خانواده نهادینه می شود. برای آموزش نماز به جوان؛ باید کاری کنیم خانواده به فرزندانش نماز بیاموزد. آموزش و تربیت باید از دل خانواده ها باشد.

بارها دوستانم گفتند درباره حجاب تذکر دهید. من اعتقادم این بوده که حجاب نتیجه ای از وضعیت خانوادگی فرد است. نیاز به بحث مستقل نیست الا برای تذکر و تبیین فلسفه حجاب. ولی برای ایجاد انگیزه نه. اگر در خانواده فرمایش پیامبر تحقق نیابد که پدر باید به دختران محبت کند؛  اگر پدر از سوی مادر مورد بی احترامی قرار گیرد این دختر اهل تبرج خواهد شد. با صحبت های ما روحیه اش عوض نمی شود. رفتارهای دیگر هم همین طور.

در مورد بچه های بی نماز هم می توانید با چشم بسته و با محاسبه عقل موقعیت خانوادگی اش را حدس بزنید. مادری که برای مهمان کلاس بالا بشقاب مختلف چید نباید انتظار داشته باشد بچه دورو نشود. من در جمع بندی این بحث باید بگویم مقدمه سازی برای ظهور با ارتقاء خانواده های ما معنا می یابد نه با برقرای نظام جمهوری و حکومت و.... اگر امام فرمودند فلسفه وجود حکومت انسان سازی است این در مقام مصداق معنایی جز خانواده نخواهد داشت. اولین فایده نظام تحکیم بنیان خانواده است. باید شاخصه های خانواده مطلوب را تبیین کنیم.

مثل این که دانشگاه راه بیندازیم که جوانان معتاد نشوند. این نگاه حداقلی است. فایده احکام؛ طلاق نگرفتن برای خانواده نیست. آنچه درد امروز است عدم وجود خانواده مطلوب است که یافت نمی شود.

فیلمنامه نویس ها این فضا را از دست داده اند که ما چه خانواده ای می خواهیم.

محیط اطراف فیلمنامه نویس و خانواده او مهم هستند.

در بین اکثر کسانی که اهمیت می دهند معتقدم میزان اهمیت؛ کمتر از واقعیت های معارف دینی است. یقینا با مراجعه به معارف دینی اهمیت خانواده را خواهندیافت. اولین کار تعریف خانواده خوب است. شاخصه های مطلوب برای خانواده خوب را مشخص کنیم و برای جامعه تبیین نماییم.

خانواده خوب فقط یک خانواده بدون دعوا نیست. بلکه خانواده ای است که مرد از آن انرژی دریافت کند که قدرت او صد برابر دیگران شود. سیستم های آموزشی باید کمک های تربیتی باشند نه نقش تعیین کننده داشته باشند. باید نظام آموزش و پروش کمک کند. خانواده خوب کمبود محبت را از بین می برد. و نشاط فراوان دارد. همه اعضای آن صبوروآرامند. اگر خانوده خوب باشد افسردگی برای افراد نیست. قرص اعصاب مصرف نمی شود.

باید تعریف شود. یقینا بخشی از این تعاریف را خیلی ها تصور می کنند که خیال پردازی است. این فاجعه فرهنگی است که شاخصه ها تعریف نشوند که ما را از عالم واقعیت جدا ببینند.

کار دیگر این است که اهمیت خانواده برای تک تک آحاد جا بیفتد. تبلیغی برای بیان ارزش و قداست خانواده.

این مهم است. باید برای این اهمیت برنامه ریزی شود. باید نهادهایی در اوج قدرت تصمیم سازی وجود داشته باشند که برای کشور برنامه ریزی کنند. ما نظام جمهوری داریم. معنی ندارد با روند قانون سازی فاصله داشته باشد. باید مدیران کل، وزرا و... پای سخنرانی بنشینند.

اول باید مسئولین به آن ظرایف آگاه شوند. برای عکس العمل خوب باید نهادهای تصمیم گیری؛ قانونگذاری و... به برنامه ریزی واقف شوند و با نگاه ویژه به آن بپردازند.

قوانین ما باید در حمایت از خانواده؛ در مقدمه سازی و برای اعتلای خانواده خوب تکمیل شوند. شما برای هتک حرمت شخص مجازات هایی را سراغ دارید در میان قوانینی که وضع شده اگر کسی خانواده را لطمه زند و به پیوندهای خانواده لطمه زد جدا از هتک حیثیت؛ آیا حکم آدم مجرد با آدم متاهل باید فرق کند یانه؟

ما که از جوازات حقوقی استفاده می کنیم معقول است در این مسئله هم توجه کنیم یا نه؟

حرمت خانواده در قوانین ما کجاست؟ قوانین مربوط به خانواده نیاز به بازنگری دارد.  همراه با شرایط و امضاهای ابتدای عقدنامه که آمار طلاق هم همپای آن بالا می رود آیا اینها در جهت تحکیم خانواده است؟

در آموزش عالی هم تحکیم خانواده مورد بحث است. این را اعتلا می دانم که دانشجو در شهر خودش و در کنار خانواده درس بخواند البته با توجه به استعدادها.

نه یک استعداد ویژه اینجاست و نه امکانات آن جاست.

باید امکانات ازدواج برای دانشجوها فراهم شود. خوابگاه متاهلین باید بیشتر باشد.

عقل و دین حکم می کند که انسان نباید مجرد بماند.لذا  برنامه دولت برای انبوه سازی مسکن بسیار مهم است. یکی از مشکلات دولت و تمام دنیا در انبوه سازی این است که اگر اجاره بها نداد چه کنیم؟آیا می توان از خانه بیرونش کرد؟ ولی خانه های سازمانی مشکلی ندارد چرا که اهرم فشار و حکم کارش با خود ماست. دانشجو هم همین طور؛ مدرکش دست شماست. خوابگاه متاهلی بدهیم. چرا نباید دانشجو متاهل باشد.

این پیشنهاد برای تحمیل چیزی به بودجه های مملکت نیست. انسان را نباید فردی جدا از جامعه دید بلکه باید خانوادگی در نظر گرفت.

مسئله آخر از بایدهای اهمیت خانواده؛ فرهنگ است. هنرمندان ما؛ رسانه و اداره کنندگان رسانه باید تلقی درستی از خانواده داشته باشند. پژشکان آموزش ضمن خدمت می بینند تا پروانه پزشکی شان تمدید شود.

پزشکی که سالهاست که تحصیل کرده اما مدام اطلاعات خود را به روز می کند. صریحا می پرسم آیا این تعهد را نسبت به فیلم نامه نویسان و کارگردانان هم داریم؟ برای کسی که کار کودک یا غیر خانوادگی می کند چه طور؟

در فیلم دفاع مقدسی پدر رزمنده است و پسر از خط پدر خارج شده و از نسل جدید و ضد پدر است. چون اطلاعات خانوادگی فیلمنامه نویس کم است نمی داند این داستان نباید در خانه ای باشد که مادر متواضع است در حالی که نمی شود مادر متواضع باشد و پسر تمرد کند.

کسی که از خانوده و معارف آن خبر نداشته باشد حق فیلم سازی ندارد؛ چون اشتباه خواهد کرد. افسانه راست داریم و دروغ. رستم دستان حکمت دارد. فرهنگسازان ما هنرمندان اند. هنرمندان چقدر از معارف خانواده خبر دارند؟ در این شرایط ما نمی توانیم امید داشته باشیم که فرهنگ ما ارتقا بیابد.

به عنوان حسن ختام و در قالب پیشنهاد عرض می کنم اگر رشته دانشگاهی برای علوم و معارف خانواده باشد می بینید در موقعیت های مختلف کاربرد خواهد داشت. اگرچه با اصطلاح میان رشته ای تضعیف می شود اما

 چقدر این بحث جا برای کار کردن دارد. مبارزه با فمنیسم؛ امور تغذیه و بهداشت در خانواده؛ روابط همسران با هم؛ ... اعتلا و همه امور در جامعه به سامان خواهد شد. اما کسانی که تخصص خانواده داشته باشند و آگاهی تمام داشته باشند نداریم مگر این که  کسی با مطالعات شخصی به مطالبی برسد. کارشناس خانواده کم داریم و به سختی می یابیم. در علوم انسانی هم اگر گزینش کنیم مطالب فراوانی برای این رشته خواهیم یافت. برای موضوع خانواده علومی را تولید کنیم و کسانی متخصص بار بیایند و فعالیت کنند. در این صورت این؛ از مهمترین رشته ها خواهد شد.

امیدوارم نگاه ما ارتقا بیابد و ارزش و قداست خانواده را بیش از پیش بیابیم و بتوانیم جامعه خود را ارتقا ببخشم و بتوانیم از این راه مقدمه ظهور امام زمان(عج) را فراهم نماییم.

نوع مطلب : فرهنگی_اجتماعی، 
برچسب ها : خانواده متعالی، پناهیان، فیلمنامه نویسی، کار فرهنگی، فلسفه حجاب،
لینک های مرتبط :
جمعه 24 آذر 1396 04:48 ب.ظ
این واقعا هیجان انگیز است، شما وبلاگ نویس بیش از حد ماهر است.
من به فید RSS شما پیوستم و در تلاش برای اضافه کردن پست با شکوه شما نشستم.
علاوه بر این، وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی من به اشتراک گذاشته ام
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:58 ب.ظ
عنصر بسیار محتوا من فقط بر روی وب سایت شما و در پایتخت ریاست جمهوری تردید کردم که ادعا می کنم که واقعا دوستش دارم
حسابهای وبلاگ خود را حساب کنید به هر حال من بر روی تقویت و حتی دستاورد من موافقم
شما به سرعت به سرعت وارد شوید
جمعه 17 شهریور 1396 01:42 ب.ظ
It's really a nice and useful piece of info. I am happy that you simply shared this useful
information with us. Please stay us up to
date like this. Thank you for sharing.
سه شنبه 14 شهریور 1396 12:38 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I
think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me.
I am looking forward for your next post,
I'll try to get the hang of it!
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 08:22 ب.ظ
This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me.
Kudos!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:46 ب.ظ
Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you
are just extremely fantastic. I really like what you have got here,
certainly like what you're stating and the
best way wherein you say it. You are making it enjoyable
and you continue to care for to stay it sensible.
I cant wait to read far more from you. That is actually a terrific
site.
سه شنبه 18 تیر 1392 01:26 ب.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون موفق باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل
 
 
 
<bgsound src="http://alborz.basij.ir/sites/default/files/tahrim.mp3" loop="infinite">