تبلیغات
سوپر مبارز - تحلیلی بر بحران ترکیه
 
سوپر مبارز
قال الله تعالی:«...والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا...»
درباره وبلاگ


سلام ما اومدیم مبارزه.هل من مبارز؟؟؟؟

مامور مخصوص حاکم بزرگ...

یه مبارز استشهادی با سری بشدت سودایی وزبانی سرخ...به رنگ خون شهید

خلاصه میخوام دوست یا دشمن جدید پیدا کنید.بستگی داره مستکبر باشید یا مستضعف یا مبارز...تاحالا مطالعتون کردم از این به بعد وراندازتون میکنم وشما منو مطالعه کنید...دوران جنگ بچه بودم ولی حالا یه مبارز شدم و افتادم به جون دشمنای اسلام و انقلاب اسلامی و انشالله خاری در چشم اسراییل و استخوانی در گلوی آمریکا وانگلیس و...وعصای دست موسای زمان،ولی عزیزتر ازجان بسیجیان عالم،آسیدعلی آقای خامنه ای.باشد که باعث معجزه شویم و سامری های جهان را بشدت برنجانیم...بحول و قوه الهی آمده ایم و سربند یازهرایمان نشان قوت ماست...یاعلی مدد

مدیر وبلاگ : alireza mobarez
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب این وبلاگ را در چه حدی می بینید؟

پنجشنبه 20 تیر 1392 :: نویسنده : alireza mobarez


اردوغان،سلطنت یا دموکراسی؟؟؟مخالفان درترکیه ، حزب عدالت و توسعه را هدف قرار داده اند، موضوع میدان تقسیم و بحث آزادی های فردی بهانه ای بیش نیست. آنها می خواهندهیمنه اردوغان شکسته شود وحزب عدالت وتوسعه برای هر تصمیمی به جوانب اجرای آن بیشتر فکر کند.

تظاهرات در  ترکیه از چند هفته پیش آغاز شده و با برخورد پلیس  با تظاهر کنندگان و دستگیری صدها نفر از آنها دامنه آن هر روز  گسترده تر هم می شود، تظاهر کنندگان اگر در روز  نخست قطع درختان در میدان تقسیم ، خواهان پاسخگویی  شهردار شده بودند امروز فریاد می زنند اردوغان را نمی خواهیم! 

اگر چه دولت می کوشد با فرافکنی ، برخی کشورهای  همسایه را دخیل در امور معرفی کند اما کارشناسان، گسترش دامنه اعتراضات شهروندان ترکیه از استانبول به دیگر نقاط این کشور را نشانگر تشدید تفرقه و خصومت میان هواداران و مخالفان دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ در جامعه ترکیه می  دانند.

تظاهر کنندگان در خیابان های استانبول معتقدند که در سه سال اخیر رفتار دولت در روند دمکراسی سازی در جامعه ترکیه تغییر کرده و سیاست های خودکامانه بر دولت اردوغان سایه افکنده و جامعه این کشور را با تفرقه و خصومت میان دو قشر هوادار و مخالف نخست وزیر مواجه کرده است .

یک هفته پیش از واقعه میدان تقسیم، با اعلام تغییر نام پل بزرگ استانبول به پل ˈسلطان یاوز سلیمˈ از سوی رییس جمهوری و نخست وزیر ترکیه بدون توجه به اعتقادات و ارزشهای دیگر اقوام و مذاهب این کشور، خشم گروههای قومی و مذهبی ترکیه برانگیخته شد .

پل بزرگ استانبول بر روی ˈتنگه بسفرˈ که بخش آسیایی ترکیه را به بخش اروپایی این کشور متصل می کند، قرار دارد .

سلطان یاوز سلیم، شاه عثمانی، علیه شاه اسماعیل صفوی جنگیده و به دلیل خصومت وی با شیعیان و علوی ها مورد غضب علوی های ترکیه قرار دارد. ملی گرایان و گروههای قومی و مذهبی ترکیه به دلیل اقدامات ضد دینی سلطان یاوز، از این سلطان عثمانی خاطره خوبی ندارند .برخی از تحلیلگران با اشاره به تلاش دولت ترکیه برای نفوذ در تحولات منطقه ای به منظور احیای ˈعثمانی گراییˈ در این کشور، عقیده دارند که این سیاست دولت ، کشور را در منطقه منزوی می کند و کشورهای دیگر از جمله سوریه، عراق ، ایران و روسیه اعتماد سابق خود به آنکارا را از دست داده اند.

تظاهرات چند روز گذشته در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه در واقع انفجار خشم همه گروهها و قشرهای مخالف دولت اردوغان است و این حرکت تبدیل به روندی شده که گروههای مخالف دولت با نقطه نظرات متفاوت را در یک صف قرار داده است. اکنون احزاب  کوچک موج سواری می  کنند و عقده گشایی از حزب  عدالت و توسعه در دستور کار آنان قرار گرفته است.

چهار روز پس از آغاز درگیری های خونین پلیس و نیروهای امنیتی ترکیه با مردم معترض در میدان تقسیم استانبول  شهرهای ، آنکارا ، ازمیر ،مانیسا، اسکی شهیر، آنتالیا، زونگولداک، غازی آنتپ، بورسا ، باندیرما، ادرنه، کوتاهیا، سامسون و آدانا هم شاهد تظاهرات گسترده مردم و تجمع آنان در میادین مرکزی و پارک های این شهرها بود.

نخست وزیر ترکیه در حیرت اتحاد مخالفان

ترکیه که طی حدود 90 سال از تاسیس جمهوری این کشور همواره صحنه درگیرهای داخلی، کرد و ترک، علوی و سنی، احزاب راست و چپ و فاشیست و کمونیست بود و در نیم قرن گذشته چهار کودتای نظامی دیده است، امروزه وارد دوران جدیدی در تقابل میان دو قشر هوادار و مخالف دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه است.

مهم ترین تغییر سیاسی در بعد از بدست گرفتن قدرت از سوی حزب "عدالت و توسعه" در ترکیه ، کاهش قدرت لائیک ها، کاهش قدرت نظامیان ترکیه ، کاهش قدرت تاثیرگذاران سرمایه داران عمده ترکیه در صحنه سیاسی این کشور و به موازات آن افزایش نقش و قدرت جماعتی ها، گروه های اسلامی و سرمایه داران متوسط ترکیه در صحنه سیاسی این کشور بود.

به موازات این مساله امکان رشد برای سرمایه داران کوچک و متوسط در آناتولی نیز فراهم شد و انحصار کلان سرمایه قبلی در ترکیه که عمدتا وابسته به سرمایه گذاران جهانی بود، شکسته شد .

مساله ترک نشست "داووس" از سوی اردوغان و سخن وی موسوم به " وان مینت" از وی چهره ای سرشناس در نزد کشورهای اسلامی ترسیم کرد و با این اقبال علاوه بر ترمیم چهره ترکیه به عنوان یک کشور لائیک در نزد کشورهای اسلامی روابط اقتصادی این کشور با کشورهای مسلمان نیز روبه توسعه گذاشت.

نگاهی به ترکیب مخالفان اردوغان در تظاهرات فراگیر در 67 شهر ترکیه نشان می دهد که دولت و ذهنیت اردوغان این بار با هر یک از هواداران احزاب مخالف، دست چپی های سوسیالیت و کمونیست، لائیکها و سکولارها، دینداران و مومنان، مخالفان سیاست خارجی اردوغان، دانشجویان و جوانان، علوی ها و کردها درگیر نیست، بلکه اتحادی از قشرهای یاد شده را در مقابل خود دارد و به این دلیل مبهوت مانده است.
ˈقدری گورسلˈ مفسر سیاسی روزنامه ملیت در این مورد گفت: رجب طیب اردوغان در اوج قدرت خود با چنان مخالفتی رو به رو شد که ناشی از قدرت طلبی وی است.

ˈگورسلˈ با انتقاد از سیاست های خارجی اشتباه اردوغان به ویژه در مقابل سوریه افزود: همچنان که سیاست خصمانه علیه دمشق، اردوغان را با مشکل رو به رو کرد، اعمال فشار به مخالفان، وی را در مقابل قدرت بزرگی قرار داده که نمی تواند نامی بر آن بگذارد، چرا که از هر قشری از جامعه در داخل این قدرت وجود دارد و این حرکت سازمان یافته نیست و رهبری ندارد.

تشبیه ˈنابی آوجیˈ وزیر آموزش و پرورش ترکیه در قبال ناآرامیهای اخیر در ترکیه دارای کنایه قوی است. وی می گوید که حزب حاکم عدالت و توسعه توانسته است اقدام مهمی انجام دهد و نیروهایی که هرگز نمی توانستند در کنار هم قرار گیرند در سایه سیاستهای این حزب در کنار هم متحد شده اند.

حمایت های همه جانبه دولت از قشر سنی و محافظه کار حامیان دولت، منزوی کردن مخالفان دولت از اقتصاد کشور و رسانه ها، استفاده از قوه قضاییه علیه مخالفان و ایجاد شرایط سخت برای انجمن ها و بنیادهای غیردولتی، اعمال فشار علیه علوی ها در سیاست داخلی و سیاست های خصمانه علیه سوریه، سازش با رژیم صهیونیستی و همسویی با ناتو و آمریکا در تحولات منطقه ای در سیاست خارجی در سه سال گذشته موجب شد که اقتدار خودکامه و مغرور با مخالفانی که خود به وجود آورده است، رو به رو شود.

این طرز فکر برخی دولتمردان که ما هر کاری را که می خواهیم انجام می دهیم ، مردم به ما رای داده اند، ما همه کاره هستیم، مخالف، حق اظهار نظر ندارد، با مشورت کار انجام نمی دهیم، اکثریت مجلس را در دست داریم، هر قانونی را که می خواهیم به تصویب می رسانیم در چند ماه گذشته موحب بروز خشم در احزاب مخالف و تشدید اختلاف ها درجامعه ترکیه شده بود.

جامعه ترکیه در تدارک برگزاری سه انتخابات محلی، عمومی و ریاست جمهوری در سال آینده میلادی است، ولی ترکیب تشکل های حزبی به گونه ای است که در صورت برگزاری انتخابات، باز نامزدهای حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان پیروز این انتخابات خواهند شد، چرا که یک حزب منسجم مورد حمایت توده های مردم در ترکیه وجود ندارد.

ورود اتحادیه های مختلف به صحنه و سقوط سهام در ترکیه معترضان را تشویق کرده است که مصمم تر از قبل به اعتراض های خود شدت بخشند و حتی اظهارات ˈ عبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه و عذرخواهی نیم بند ˈ بلند آرینجˈ معاون اردوغان هم نتوانست آنان را قانع کند.

عبدالله گل بر خلاف اردوغان با مخالفان دیدار کرد و بعداز آن گفت که پیام معترضان را دریافت کرده است اما رییس حزب حاکم عدالت و توسعه در واکنش به اظهارات دوست خود گفت که نمی داند ˈ گلˈ چه پیامی را دریافت کرده است.

برخی ناظران معتقدند که تعامل اردوغان با ناآرامی های فراگیر ترکیه بیانگر اعتماد به نفس اوست اما بسیاری هم می گویند که این نوعی خودکامگی است که بعداز آن نمی توان پایان دوران اردوغانی در ترکیه را نادیده گرفت و به برکناری او منجر خواهد شد.

شبکه الجزیره قطر در گزارشی آورده است: به نظر می رسد پیروزی در چند انتخابات این مرد ( اردوغان) را مغرور کرده است و او که زمانی در منطقه کاسیمباسای شهر استانبول یک فروشنده بود فعالیت سیاسی خود را قبل از اینکه یک دولتمرد شود از صفر شروع کرده است.

اردوغان می خواهد از فرصت برخی پیشرفت های اقتصادی برای کسب رضایت مردم استفاده کند وتاحدودی هم موفق شد اما مردم ترکیه امروز مطالبات دیگری دارند.

این چالش بزرگ برای اردوغان نخست وزیر و رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه در حالی اوج گرفته است که با انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سال آینده میلادی مواجه و امیدوار است که با تعدیل قانون اساسی ترکیه اختیارات رییس جمهوری را قبل از فرا رسیدن فصل انتخابات افزایش دهد.

تناقض در نگرش اردوغان و گل به تحولات اخیر

سیاست های مصالحه جویانه ˈعبدالله گلˈ رئیس جمهوری و برخورد تند ˈرجب طیب اردوغانˈ با معترضان در تحولات اخیر در ترکیه نشان از عمیق تر شدن اختلاف نظرهای سیاسی میان نخست وزیر و رییس جمهوری ترکیه دارد.

ˈبلند آرینچ ˈ معاون نخست وزیر در غیاب نخست وزیر به وکالت از سوی وی با عذرخواهی تلاش کرد موجب آرامتر شدن اوضاع شود، اما آنگاه که اردوغان پیش از سفر گفت معترضان چپاولگرانی هستند که با حمایت حزب مخالف جمهوریخواه خلق و با اهداف ایدئولوژیکی با تروریست ها همکاری می کنند. موجب  خشم بیشتر  آنها گردید.

سیاست های مصالحه جویانه رئیس جمهوری و بلند آرینچ معاون نخست وزیر این کشور از یک سو و قاطعیت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ازسوی دیگر، خود بیانگر تشدید شکاف میان رهبران سیاسی ترکیه است.
بلند آرینچ اعلام کرده است که قصد دارد از سال آینده میلادی از سیاست کناره گیری کرده و در انتخابات آینده شرکت نخواهد کرد.

ناظران آگاه عذرخواهی آرینچ از معترضان در آخرین ماه های سیاستمداری خود را مهم ارزیابی می کنند، ولی معتقدند که تضاد در دیدگاه های اردوغان و گل ریشه در انتخابات آتی ریاست جمهوری و مخالفت گل با تلاش اردوغان برای تغییر سیستم پارلمانی کشور به نظام ریاستی دارد.

ˈبکیر بوزداغˈ معاون نخست وزیر ترکیه نیز چندی پیش با عنوان این که حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری ˈرجب طیب اردوغانˈ طرح تغییر ساختار حکومتی ترکیه و گذر به سیستم ریاستی را به ریاست مجلس ترکیه تقدیم کرده است، نمونه ای دیگر از اختلاف نظر میان نخست وزیر و رییس جمهوری ترکیه را به میان گذاشته بود.
ناظران آگاه عقیده دارند که هدف اردوغان دستیابی به مقام ریاست جمهوری است و وی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2014 آماده می کند و از هم اکنون در صدد است که با تغییر ساختار نظام حکومتی ترکیه به سیستم ریاستی، در دوران ریاست جمهوری خود از قدرت حاکمیت بر نیروی اجرایی برخوردار باشد.

با گذشت زمان، شکاف در دیدگاه های مقام های ارشد ترکیه و تناقض در دیدگاه های رییس جمهوری و نخست وزیر این کشور عمیق تر و آشکارتر می شود و ناظران آگاه عقیده دارند، ترکیه آبستن تغییرات جدی در ساختار سیاسی این کشور است و حزب حاکم عدالت و توسعه از هم اکنون برنامه هایی را برای ادامه اقتدار این حزب در دوره های آتی تدوین می کند و مخالفان نیز در تلاش تشکیل یک حرکت جدید علیه اردوغان هستند.

به عقیده این منابع، مهم ترین حلقه این تغییرات را برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سال آینده میلادی (2014) با پایان یافتن دوران ریاست جمهوری ˈعبدالله گلˈ تشکیل خواهد داد.

وی هنوز اظهار نظری در این مورد نکرده است، ولی گمانه زنی ها در محافل سیاسی و خبری آنکارا بر این منوال است که اردوغان می خواهد در دوره جدید رییس جمهوری ترکیه شود.

نتایج نظرسنجی هایی که در ماه های اخیر از افکار عمومی ترکیه صورت گرفته، حاکی از آن است که مردم ترکیه دید مثبتی به ریاست جمهوری اردوغان ندارند و گل را ترجیح می دهند.

احزاب مخالف ترکیه دید مثبتی به پیشنهاد حزب حاکم عدالت و توسعه نداشته و بر اصلاح نظام پارلمانی ترکیه تاکید کرده و این نظام را نظام مناسبی با ساختار سیاسی ترکیه ارزیابی می کنند.

اگرچه مقامات رسمی ترکیه مدعی هستند در ناآرامی های اخیر این کشور برخی همسایگان نقش دارند اما آنچه مسلم است ناآرامی های اخیر بیشتر ناشی از نارضایتی طیف لائیک این کشور است.

اردوغان و حزب اسلامگرای عدالت و توسعه ترکیه، طی دهه اخیر به روش های زیرکانه و هوشمندانه، از یک سو نظامیان متعصب لائیک و از سوی دیگر احزاب لائیک را به حاشیه رانده اند و ناآرامی های اخیر بیشتر ناشی از نارضایتی طیف لائیک این کشور است.

ترکیه که قدم های آخر را برای ورود به اتحادیه اروپا برمی دارد بروز  ناآرامی ها و برخورد با مخالفان ناگهان با اعتراض این اتحادیه مواجه شده به  گونه ای که پس  از دریافت پیام اعتراض  کاترین  اشتون مسئول  سیات خارجی  اتحادیه  اروپا مبنی  بر لزوم رعایت اصول  دمکراسی  در ترکیه ممکن است همه تلاش ها برای ورود به این اتحادیه را از دست بدهد که در این صورت بسیاری نقشه ها نقش  بر آب خواهند شد.

در مقابل، به انتقاد کشورهای غربی درباره کنترل و مدیریت اعتراضات اخیر ترکیه واکنشی تند نشان داده و گفته است : آنهایی که می‌خواهند به ما درس بیاموزند در زمان شکل‌گیری اتفاقات وال‌استریت کجا بودند ، این گفته او نشان از  اختلاف نظر او با این اتحادیه  دارد. نخست‌وزیر ترکیه ، کشورهای غربی را به داشتن استاندارد دوگانه در واکنش نسبت به اعتراضات ضددولتی متهم کرد.

دورنمای رخداد

در یک تقسیم بندی کلی مخالفین اصلی سیاست های دولت ترکیه را می توان به 3 گروه تقسیم کرد که از سیاست های دولت ترکیه متضرر شده و نسبت به اقدامات و سیاست های حزب اسلام گرای عدالت و توسعه در آینده بدبین هستند. این سه گروه عبارتند از:

1- ناسیونالیست های افراطی ترکیه و بطور کلی احزاب راستگرای ترکیه مانند «حزب جمهوری خلق» و «حزب حرکت ملی».

2- احزاب و جریان چپ گرا در ترکیه که طی روزهای اخیر نوک تیز انتقادها را به سمت دولت و شخص رجب طیب اردوغان نشانه گرفته اند.

در این میان کنفدراسیون چپ گرای «کِسک» که نمایندگی بخشی از کارمندان و 11 اتحادیه ترکیه را بر عهده دارد با انتقاد شدید از دولت ترکیه رفتار حکومت نسبت به معترضین را «تروریسم علیه مردم خود» خواند که در آن دموکراسی ترکیه مورد تهدید قرار گرفته است.

3- اقلیت های قومی و مذهبی از جمله کُردها و علوی ها که سیاست اخیر دولت ترکیه در نامگذاری بزرگ ترین پل هوایی ترکیه بنام سلطان سلیم که بیش از 40 هزار علوی را به قتل رسانده و نام او تداعی کنندة سیاست های تبعیض آمیز علیه اقلیت های مذهبی در ترکیه است موجب نگرانی آنها در این کشور شده و اعتراض آنها را به دنبال داشته است.

اما در این میان نباید از این موضوع غافل بود که به رغم اعتراضات گستردة مردمی در ترکیه همچنان میزان قابل توجهی از مردم از سیاست های حزب عدالت و توسعه طرفداری می کنند. بسیاری از گروه ها و جریانات سیاسی فارغ از ائدیولوژی و گرایش های مذهبی به دلیل موفقیت های دولت در بازسازی اقتصادی و رشد اقتصادی مناسب این کشور طی سال های اخیر کارنامة حزب عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان را کارنامه ای مثبت قلمداد می کنند و در منازعات سیاسی جانب وی را خواهند گرفت.

از سوی دیگر بسیاری از مردم و جریانات سیاسی با صبغة مذهبی که خواهان اصلاحات در قانون اساسی ترکیه و اعمال برخی از قوانین اسلامی در این کشور هستند در اردوگاه اردوغان قرار داشته و طبیعتاً از این حزب در صورت تشدید اعتراضات و بحرانی شدن اوضاع سیاسی جانبداری خواهند کرد. در این میان شاید انتخابات سال آینده در ترکیه نشان خواهد داد که وزن سیاسی کدام جریان و تفکر سیاسی در ترکیه سنگین تر است و برندة این منازعة سیاسی کدام یک از طرف های درگیر (دولت یا اپوزیسیون) خواهد بود.

اما بی تردید تأثیر منفی این بحران بر سیاست های منطقه ای ترکیه که بر محور دیپلماسی عمومی و قدرت نرم در حرکت بود بسیار چشمگیر خواهد بود.سرکوب خشونت بار اعتراضات مردمی توسط پلیس که بطور گسترده از طریق شبکه های داخلی و بین المللی تلویزیونی و ماهواره ای و همچنین شبکه های اجتماعی پوشش داده می شود در شرایطی که ترکیه به دنبال ارائة چهره ای موجه و حامی دموکراسی در منطقه پس از تحولات بهار عربی است برای اردوغان و دولت وی که استراتژی اصلی آن در ماه های اخیر استفاده از دیپلماسی عمومی به عنوان شکل مدیریت شدة قدرت نرم برای تسخیر اذهان و قلب های جوانان منطقه که تشنة دموکراسی و آزادی هستند بسیار گران آمده و بی تردید هزینه هایی نیز بر دستگاه سیاست خارجی ترکیه تحمیل خواهد کرد
نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : ترکیه، اردوغان، علوی ها، عبدالله گل، حزب عدالت و توسعه،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 15 تیر 1396 03:23 ق.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!

Appreciate it
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:37 ق.ظ
I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and
not the accidental misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
شنبه 12 فروردین 1396 01:28 ق.ظ
Hello! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some
of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I
found it and I'll be bookmarking and checking back
often!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل
 
 
 
<bgsound src="http://alborz.basij.ir/sites/default/files/tahrim.mp3" loop="infinite">